NavMenu

Uskoro u funkciji široko čelo u jami Raspotočje RMU Zenica - Očekuje se duplo veća proizvodnja uglja

Izvor: Energetika.ba Nedjelja, 08.12.2019. 19:01
Komentari
Podeli
Ilustracija (Foto: ArturNyk/shutterstock)Ilustracija
Široko čelo u jami Raspotočje Rudnika mrkog uglja Zenica (RMUZ) ponovo bi trebalo biti stavljeno u funkciju 15. decembra, što će omogućiti i duplo veću proizvodnju u tom pogonu, kazao je u razgovoru za Fenu v.d. direktora tog rudnika Edin Pašić.

Komornom metodom te dijelom iz procesa čišćenja prostorija u kojima se nalazi široko čelo, a koje su poplavljene u junu mjesecu ove godine, u toj se jami trenutno iskopa oko 17.000 tona uglja mjesečno. Pogon Stara jama iskopa oko 16.000 tona mjesečno.

- Nikada nije, barem ja i većina rudara-komorata to nismo doživjeli, bila teža situacija u RMUZ. Bilo je teških situacija, ali ovakva nikada nije bila. Od Vlade FBiH i vladajućeg društva Elektroprivrede BiH dobili smo zadatak, ali to je, prije svega, naša zadaća, da drugačijim odnosnom i rezultatima, pomognemo sebi. Ako svi damo svoj doprinos, s ove dvije jame, RMUZ ima budućnost i može pozitivno poslovati – uvjeren je Pašić, koji je na period od šest mjeseci imenovan 1. oktobra.

On ističe da je, s druga dva člana Uprave Društva, dobio zadatak da do 15. decembra provede Plan urgentnih mjera za prevazilaženje teškog stanja, koje imaju za cilj stabilizaciju stanja te povećanje proizvodnje. U tom je procesu, a nakon još jednog štrajka u oktobru, trajno zatvoren nerentabilan pogon – jama Stranjani.

- Zbog svih problema, nismo u mogućnosti ostvariti planove iz trogodišnjeg i godišnjeg plana, ali je sadašnja proizvodnja u skladu s Planom urgentnih mjera. Elektroprivreda nam doznačuje nedostajuća sredstva, avansno nam plaćaju ugalj, koji ćemo im mi isporučiti u narednom periodu. Time nam je omogućeno da isplaćujemo plaće – kaže Pašić.

Smanjenjem na socijalno prihvatljiv način sadašnjeg broja radnika od 1.435 za oko 350, Pašić ističe da bi mogli pozitivno poslovati i s proizvodnjom od 50.000– 54.000 tona. To bi trebali ostvarivati već početkom naredne godine, nakon uvođenja u pogon širokog čela u jami Raspotočje.

U petak (6. decembra) raspisan je konkurs, za koji su dobili posebnu saglasnost Vlade FBiH, za prijem 85 radnika, ali to neće utjecati na povećanje broja zaposlenih. Upravo tolikom broju radnika, naime, 31. decembra istječu ugovori o radu na određeno vrijeme.

- Neki od tih ljudi rade šest mjeseci, neki dvije godine. Oni sigurno imaju potrebno iskustvo, ali ne mogu reći da će imati prednost za prijem, jer se na konkurs mogu prijaviti svi nezaposleni. O tome će odlučivati komisija za prijem - napominje Pašić.

Zenički rudnik će 21. decembra, na Dan rudara, svečano u penziju ispratiti 44 radnika, što predstavlja, prirodnim odlivom broja zaposlenih.

- Imamo i drugih odlazaka. Tako su nas, samo u protekla tri mjeseca, 35 radnika napustila na vlastiti zahtjev. Neki su otišli u inostranstvo, neki su se snašli u građevinskim firmama, a vrijeme će pokazati da li će trend odlaska biti nastavljen. Za sada nam to ne predstavlja problem – kaže Pašić.

Nakon zatvaranja jame Stranjani, 54 radnika ostala su radno angažovana na provjetravanju jame te izvlačenju opreme, koja će biti iskorištena u preostale dvije jame, a i ti će radnici vremenom biti preraspoređeni u druge pogone.

Veliki problem u poslovanju zeničkom rudniku predstavlja i dug za doprinose, koji je davno premašio 100 mil KM pa je 100-njak radnika, pod prijetnjom tužbi, uputilo i zahtjev za uplatu doprinosa, koje je zenički rudnik do sada uplaćivao prilikom odlaska u penziju.

Direktor Pašić, koji ističe da su neki u međuvremenu povukli zahtjeve, nada se da će svi radnici odustati od tužbi te im dati priliku da završe započeti posao na konsolidaciji. On napominje kako imaju 310 radnika sa smanjenom radnom sposobnošću, odnosno invalida, od koji je samo njih 97 zadobilo povrede na radu, a još dvojica profesionalna oboljenja.

Preostalih 27 invalida su ratni-vojni invalidi iz proteklog rata, a 184 radnika povrede je zadobilo van posla ili su oboljeli. Prosječna plaća zaposlenih u RMUZ u prvih deset mjeseci ove godine iznosila je 1.132 KM.


Komentari
Vaš komentar

Top priče

27.03.2024.  |  Saobraćaj

Jedan TAG uređaj za sve autoceste u regionu - BiH potpisuje protokol o saradnji sa Srbijom, uskoro i sa Hrvatskom

Nakon što je uvođenjem zajedničkog TAG uređaja za naplatu cestarine omogućeno da vozači iz Srbije, Crne Gore i Hrvatske kroz naplatne rampe na autocestama prolaze bez čekanja, isto će uskoro moći i građani BiH. Naime, na inicijativu resornih ministara Bosne i Hercegovine i Republike Srbije Edina Forte i Gorana Vesića, u četvrtak će u Beogradu biti potpisan protokol o saradnji i sa Bosnom i Hercegovinom. Drugim riječima, svi oni

Potpuna informacija je dostupna samo komercijalnim korisnicima-pretplatnicima i neophodno je da se ulogujete.

Zaboravili ste šifru? Kliknite OVDJE

Za besplatno probno korišćenje, kliknite OVDJE

Pratite na našem portalu vijesti, tendere, grantove, pravnu regulativu i izvještaje.
Registracija na eKapiji vam omogućava pristup potpunim informacijama i dnevnom biltenu
Naš dnevni ekonomski bilten će stizati na vašu mejl adresu krajem svakog radnog dana. Bilteni su personalizovani prema interesovanjima svakog korisnika zasebno, uz konsultacije sa našim ekspertima.