NavMenu

Fond PIO RS bilježi rekordnu naplatu, a rastu dugovi zdravstvenog sektora

Izvor: Nezavisne novine Utorak, 26.11.2019. 10:50
Komentari
Podeli
(Foto: Spotmatik Ltd/shutterstock.com)
Ukupna potraživanja Fonda PIO RS zaključno sa septembrom ove godine iznosila su 481.444.055 KM i ono što zabrinjava je i dalji rast dugovanja zdravstvenog sektora, koja su za godinu dana porasla sa 126.750.300 na 137.007.465 KM.

- To se mora završiti jer se ide unedogled i svaki dan dug raste. Odlukom Vlade Republike Srpske sve zdravstvene ustanove koje su imale dugovanja morale su sa Poreskom upravom RS potpisati reprogram i to je urađeno, ali prema informacijama kojima mi raspolažemo, ti reprogrami se ne poštuju - rekao je za Nezavisne Željko Šukalo, predsjednik Samostalnog sindikata radnika u zdravstvu i socijalnoj zaštiti Republike Srpske.

On naglašava da je Alen Šeranić, ministar zdravlja i socijalne zaštite RS, nagovijestio da će se raditi na rješavanju dugovanja po pitanju doprinosa, te da je osnovni problem u tome što se ništa ne dešava prema poslodavcima i menadžmentu koji ne izmiruje svoje obaveze.

- I oni koji su ih redovno izmirivali više neće i novac usmjeravaju za neke druge potrebe - rekao je Šukalo.

Inače, dugovanja zdravstvenih ustanova i njihovo rješavanje ne samo za PIO jedan su od prioriteta Vlade RS, a na početku svog mandata i Radovan Višković, premijer RS, rekao je da se to pitanje više ne može odgađati. Ukupni dugovi zdravstvenog sektora za poreze, doprinose i prema dobavljačima iznose više od milijardu KM.

Ako je za utjehu, radnicima u zdravstvu koji steknu uslove za penzionisanje poslodavac izmiri sve doprinose za PIO, ali ni to ne ide po automatizmu s obzirom na to da se uplata vrši tek nakon što se pred Agencijom za mirno rješavanje radnih sporova okonča spor između radnika i poslodavca.

Osim zdravstvenih ustanova svoj dug prema Fondu PIO povećala su i privatna preduzeća organizovana kao društva sa ograničenom odgovornošću, i to sa 115 mil na 122 mil KM, ali i ministarstva, fondovi, državni organi i agencije koji su zaključno sa septembrom ove godine dugovali 3,3 mil KM, a zaključno sa septembrom prošle godine 2,4 mil KM.


Iz informacije Fonda PIO vidljivo je da je ukupan dug za doprinose za penziono osiguranje smanjen sa 486,6 mil KM, koliko je iznosio zaključno sa 30. septembrom 2018. godine, na 481,4 mil KM. Značajno smanjenje dugovanja imala su preduzeća u kojima je država većinski vlasnik. Ta preduzeća zaključno sa 30. septembrom prošle godine na ime doprinosa za PIO dugovala su 54,7 mil KM, dok su ta dugovanja istog datuma ove godine iznosila 37,6 mil KM.

Ukupno gledano, javni sektor svoja dugovanja za godinu dana smanjio je sa 193 miliona na 186 mil KM, dok je privatni sektor ta dugovanja povećao za oko 1,7 mil KM.

Kada je riječ o naplaćenim doprinosima, vidljivo je da naplata doprinosa u posljednjih nekoliko godina konstantno raste. Recimo, zaključno sa krajem septembra 2017. po osnovu doprinosa za PIO naplaćeno je 582,5 mil KM, a na kraju 30. septembra ove godine 654,3 mil KM.

Komentari
Vaš komentar

Top priče

17.04.2024.  |  Vijesti

UIO odložila kupovinu zgrade u centru Banjaluke

Nekoliko dana prije nego što će im isteći rok da se izjasne o ponudi firme Grand trade (Grand trejd) za kupovinu poslovnog prostora u Banjaluci, Uprava za indirektno oporezivanje BiH se dogovorila sa ponuđačem da se rok za konačnu odluku prolongira za još nekoliko mjeseci. Firma biznismena Mileta Radišića, koji je ležao u zatvoru zbog privrednog kriminala, dostavila je u januaru ove godine dvije ponude, prenosi Capital. Prvom je Upravi

Potpuna informacija je dostupna samo komercijalnim korisnicima-pretplatnicima i neophodno je da se ulogujete.

Zaboravili ste šifru? Kliknite OVDJE

Za besplatno probno korišćenje, kliknite OVDJE

Pratite na našem portalu vijesti, tendere, grantove, pravnu regulativu i izvještaje.
Registracija na eKapiji vam omogućava pristup potpunim informacijama i dnevnom biltenu
Naš dnevni ekonomski bilten će stizati na vašu mejl adresu krajem svakog radnog dana. Bilteni su personalizovani prema interesovanjima svakog korisnika zasebno, uz konsultacije sa našim ekspertima.