NavMenu

Aplikacija Sarajevo Air pokazuje stepen zagađenja zraka

Izvor: itbase.ba Četvrtak, 10.10.2019. 08:26
Komentari
Podeli
UN-ov program za okoliš (UNEP) kreirao je aplikaciju Sarajevo Air koja treba pomoći građanima da izbjegavaju dijelove Sarajeva u kojima je zrak najzagađeniji. Aplikacija je posebno namijenjena šetačima i biciklistima.

Aplikaciju su izradili stručnjaci Istraživačke grupe za okoliš s koledža King u Londonu. Aplikacija izračunava rutu između dvije tačke gdje se trebate kretati, a gdje je zagađnje zraka najmanje. Ukucavanjem startne i ciljne pozicije aplikacija ponudi dvije-tri opcije.

U aplikaciji su prikazane vrijednosti koncentracije PM, PM10 i PM2.5 čestica, azotnog dioksida i zagađenje ozonom.

UNEP navodi kako su najveći problem loženje drva i uglja za zagrijavanje domova tokom zime, stara vozila koja emituju štetne gasove, zastoj u saobraćaju i industrijska postrojenja. Dodaju kako je problem i to što je Sarajevo okruženo planinama pa su česte guste magle i zbog čega se zagađen zrak zadržava dugo.

- Sarajevo je izabrano za projekt jer ima loš kvalitet zraka, a mobilna aplikacija je kreirana kako bi se podigla svijest javnosti o kvalitetu zraka i pružila informacija javnosti koja im omogućava da donesu odluke uzimajući u obzir izlaganje zagađenom zraku- rekao je Matthew Billot, viši koordinator u Odjelu za nauku UNEP-a.

Aplikacija je dostupna besplatno za Android i Apple uređaje. Ovim se Sarajevo pridružilo mreži gradova "Breathe Life" koje vodi UNEP, Svjetska zdravstvena organizacija i Koalicija za klimu i čist zrak. Mreža ima 63 grada posvećena implementiranju potrebnih pravila i zakona kako bi se smanjilo zagađenje zraka.
Komentari
Vaš komentar

Top priče

28.03.2024.  |  Energija, Industrija

ArcelorMittal zatvara Koksaru u Zenici, dio radnika prelazi na rad u Njemačku

Kompanija ArcelorMittal Zenica pokušava pronaći načine da izađe iz postojeće situacije s obzirom na to da se zbog niske cijene čelika na svjetskom tržištu suočavaju s velikim izazovima u poslovanju, pa su odlučili obustaviti proizvodnju koksa, izjavio je danas na pres konferenciji generalni direktor AMZ-a, Nikhil Mehta. On je kazao kako je ovo samo jedan od koraka koje u narednom periodu planiraju poduzeti u tom smislu. - Jedan od

Potpuna informacija je dostupna samo komercijalnim korisnicima-pretplatnicima i neophodno je da se ulogujete.

Zaboravili ste šifru? Kliknite OVDJE

Za besplatno probno korišćenje, kliknite OVDJE

Pratite na našem portalu vijesti, tendere, grantove, pravnu regulativu i izvještaje.
Registracija na eKapiji vam omogućava pristup potpunim informacijama i dnevnom biltenu
Naš dnevni ekonomski bilten će stizati na vašu mejl adresu krajem svakog radnog dana. Bilteni su personalizovani prema interesovanjima svakog korisnika zasebno, uz konsultacije sa našim ekspertima.