Istraživanja pokazuju da su oni koji ne jedu meso manje skloni bolestima te da prehrana bez životinjskih sastojaka ima golem uticaj na okoliš.
Istraživanja pokazuju da su oni koji ne jedu meso manje skloni bolestima te da prehrana bez životinjskih sastojaka ima golem uticaj na okoliš.
Uzgoj životinja potiče uništavanje šuma, stvaranje stakleničkih plinova, onečišćenje voda, proizvodnju nezdrave hrane "nakljukane" hormonima i antibioticima te - glad u svijetu. Vegetarijanci ističu kako je većina svjetske poljoprivrede usmjerena na - hranu za životinje.
PLUSEVI
Biljke i njihovi plodovi riznice su raznovrsnih vitamina, minerala, vlakana i fitokemikalija - tvari koje potiču imunitet i sprečavaju razvoj štetnih mikroba.
Istraživanja su pokazala da vegetarijanci rjeđe pate od debljine, povišenog krvnog pritiska i holesterola, srčanožilnih bolesti, šećerne bolesti tipa 2 i nekih vrsta raka.
Industrija proizvoda životinjskog podrijetla smatra se jednim od najvećih onečišćivača okoliša zbog trošenja golemih količina vode, pesticida za uzgoj stočne hrane, antibiotika...
MINUSI
Je li doista vegetarijanac onaj tko ne jede meso, ali ni voće ni povrće, nego mu prehrana obiluje slatkišima, masnim grickalicama, "brzim" pekarskim proizvodima...
I u vegetarijanstvu se preporučuje umjerenost. Ekstremni oblici prehrane mogu biti osobito opasni za ljude koji su bolesni, trudnice, dojilje, djecu, starije osobe...
Neki smatraju da prehrana bez životinjskih namirnica može povećati opasnost od nedostatka nutrijenata poput vitamina B12, no kažu da se to može izbjeći biljnom hranom koja je izvor tog nutrijenta.