NavMenu

Beč ponovo najbolji grad za život, Damask najgori

Izvor: Tanjug Srijeda, 04.09.2019. 15:06
Komentari
Podeli
Štefansplac, centralni bečki trg (Foto: Jelena Đelić)Štefansplac, centralni bečki trg
Beč je i ove godine ostao grad najbolji za život, pokazao je godišnji indeks koji je uradila istraživačka kompanija lista Economist - Economist Intelligence Unit (EIU). Među 140 gradova, koji su se našli na listi, a na osnovu 30 faktora, najgori za život je Damask u Siriji.

Kako se navodi, kvalitet života je uopšteno bolji, iako zagađenje i politički nemiri smanjuju životni standard u pojedinim metropolama.

Prema indeksu, Beč se ponosi bogatstvom muzike i umjetnosti, veličanstvenom arhitekturom i jedinstvenim kafeterijama.

Gradovi su ocjenjivani na osnovu 30 faktora, svrstanih u pet kategorija - stabilnost, briga o zdravlju, kultura i prirodno okruženje, obrazovanje i infrastruktura.

Na osnovu njih Beč je ocijenjen sa 99,1 od 100 mogućih bodova, a za njim slijede Melburn, Sidnej i Osaka.

Veća stopa kriminala i loša infrastruktura stavili su neke velike gradove, poput Londona, Pariza i Njujorka na niže mjesto na listi, uprkos jakim kulturnim i kulinarskim aspektima.

Ukupno gledano, 27 gradova je postalo boljim za život, dok je 15 gradova palo na listi.


Najveći napredak postigla je prestonica Portorika San Huan koji je napredovao za 20 mjesta - i dospio na 69, međutim ocijenjeno je da mora još da ulaže u zdravstvo i infrastrukturu naročito nakon devastacije zbog uragana Marija koji se dogodio 2017. godine.

Kako se navodi, Sidnej je jedini grad koji je ušao u prvih 10 zahvaljujući napretku u zaštiti životne sredine.

Među 10 najboljih gradova našli su se i Tokio, Kalgari, Vankuver, Kopenhagen, dok su na listi 10 najgorih, osim Damaska, Lagos u Nigeriji, Daka (Bangladeš), Tripoli (Libija), Harare (Zimbabve).

Komentari
Vaš komentar

Top priče

19.04.2024.  |  Energija, Industrija, Građevina

Izgradnja HE Dabar: Radovi u zoni mašinske zgrade, angažovano oko 100 kineskih radnika

Na izgradnji hidroelektrane Dabar, aktivirana su gradilišta u zoni mašinske zgrade, brane Pošćenje, kao i na nasipu Grebak, a na ovom projektu koji izvodi kineska kompanija Gezhouba group (Gezuba grupa) angažovano je oko 100 kineskih radnika, rekao je Srni direktor preduzeća Hidroelektrana Dabar Slaviša Stajić. Stajić je objasnio da je na nasipu Vranjača u toku gradnja pristupnog puta, pa će i to gradilište biti aktivirano u narednih

Potpuna informacija je dostupna samo komercijalnim korisnicima-pretplatnicima i neophodno je da se ulogujete.

Zaboravili ste šifru? Kliknite OVDJE

Za besplatno probno korišćenje, kliknite OVDJE

Pratite na našem portalu vijesti, tendere, grantove, pravnu regulativu i izvještaje.
Registracija na eKapiji vam omogućava pristup potpunim informacijama i dnevnom biltenu
Naš dnevni ekonomski bilten će stizati na vašu mejl adresu krajem svakog radnog dana. Bilteni su personalizovani prema interesovanjima svakog korisnika zasebno, uz konsultacije sa našim ekspertima.