U Elektroprivredi Republike Srpske u četvrtak, 16. maja, održana je prezentacija o proizvodnji i korištenju RDF-a kao alternativnog goriva za rad termoelektrana.
Generalni direktor ERS-a Luka Petrović osvrnuo se na prednosti ugradnje RDF sistema kojom bi se postigle značajne uštede u eksploataciji uglja, troškovima pogonskih derivata i smanjenju emisije štetnih gasova, te istakao značaj prezentacije u smislu detaljnog informisanja i potencijalnog korištenja u domaćim termoelektranama.
Predstavnici njemačke kompanije X-Products prezentovali su tehnologiju proizvodnje, hemijski sastav RDF-a, proces sagorijevanja u samom kotlu, kao i načine na koje bi se RDF implementirao u termoelektrane koje posluju u sklopu ERS-a.
Izlagači su istakli da se radi o ekonomičnom i ekološki prihvatljivom gorivu koje nema negativan uticaj na životnu sredinu.
Za proizvodnju RDF-a koristi se komercijalni i industrijski otpad, a glavni sastojci su plastika, papir, tekstil, drvo… Otpad se sortira, a u njegovom sastavu su i organski i metalni otpad koji se odstranjuju posebnim tehologijama za separaciju.
Profesori su predočili rezultate desetogodišnjih istraživanja koja su potvrdila da implementacija RDF-a ne uzrokuje oštećenja na postrojenjima termoelektrana, ne izaziva pojavu korozije i nema štetan uticaj na životnu sredinu, ako se RDF koristi u propisanim količinama i na propisani način.
Prije implementacije RDF-a potrebno je izvršiti analizu kvaliteta uglja u termoelektrani, a preporučeni udio RDF-a prosjeku iznosi 5%, a maksimum može biti do 10%. Optimalno je da finanlni proizvod ima 3 do 5% vlažnosti, a veličina bi mu trebala iznositi oko 30 milimetara.
Predavači su istakli prednosti RDF-a za korištenje, njegovo lako pakovanje, deponovanje i skladištenje. Takođe, apostrofirali su da je nakon implemantacije i početka korištenja najvažnije redovno kontrolisati proces sagorijevanja i količinu RDF-a u ukupnoj količini zajedno sa ugljem i vršiti stalni monitoring, istakli su predavači.
Prezentaciji su prisustvovali učesnici iz RS, Srbije, Poljske, Njemačke, Slovenije, predstavnici Elektroprivrede Republike Srpske, Ministarstva energetike i rudarstva Republike Srpske, Ministarstva za prostorno uređenje, građevinarstvo i ekologiju RS, RiTE Gacko, RiTE Ugljevik, TE Šoštanj iz Slovenije, Mašinskog fakulteta iz Beograda, ZIO grupe iz Moskve koja je proizvođač kotlova, te Global Inovation iz Beograda.