Na sastanku predstavnika vodovodnih preduzeća, koji je ovim povodom održan juče u Sarajevu, direktor Vodovoda Banjaluka Zoran Popović rekao je novinarima da je Udruženje Vodovodi Republike Srpske zajedno sa resornom asocijacijom Federacije BiH o ovom problemu upoznalo UIO prošle godine u Banjaluci.
Popović je naveo da su prije sastanka dobili tumačenje iz UIO, koja se poziva na Zakon o PDV-u, da se ovaj porez na vodne naknade mora plaćati, istakavši da je argument vodovodnih preduzeća Zakon o vodama.
- Ovo je veliki udar na sva vodovodna preduzeća. U Vodovodu Banjaluka, PDV kontrola je bila prije pet godina, a sve dosadašnje kontrole, pa i prije uvođenja PDV-a od 2006. godine, inspektori nisu nikada dali nalog za obračun PDV-a za vodnu naknadu. Zašto se to sada radi, ne znamo - rekao je Popović.
Navodeći da su ove godine u Skupštini Grada Banjaluka jedva podigli cijenu vode za 11 feninga, Popović kaže da bi uvođenje naplate PDV-a za posebnu vodnu naknadu povećalo troškove na milion KM.
- To nikako ne možemo podnijeti, a ako se bude retroaktivno obračunalo posljednjih pet godina, likvidnost preduzeća biće dovedena u pitanje - rekao je Popović.
On je izrazio očekivanje da će na sastanku u Mostaru u srijedu, 27. marta, UIO BiH otvoriti raspravu o najavljenom retroaktivnom obračunu PDV-a za posebnu vodnu naknadu i donijeti rješenje kojim bi vodovodi bili oslobođeni ove obaveze.
Pomoćnik ministra za vode u Ministarstvu poljoprivrede, vodoprivrede i šumarstva Federacije BiH Hazima Hadžović naglasila je da se mora naći izlaz iz ove situacije i vodovode osloboditi obaveze plaćanja PDV-a za posebnu vodnu naknadu.
- Prema podacima kojim raspolažemo, to bi dovelo u stečaj mnogo veći broj vodovoda nego što je trenutno slučaj. Plaćanjem ove obaveze, njihove usluge bi sigurno bile ugrožene za veliki broj građana u BiH - rekla je Hadžović.
Direktor preduzeća Vodovod i kanalizacija Sarajevo Azra Muzur naglasila je da vodovodna preduzeća od naplate naknade za vodu nemaju nikakve korist.
- Agenciji za vode ide 40% tih sredstava, 45% se uplaćuje u korist budžeta Kantona Sarajevo, a 15% Fondu za zaštitu životne sredine Federacije - navela je Muzur.
Ona kaže da bi u slučaju uvođenja naplate PDV-a za posebnu vodnu naknadu, sarajevski Vodovod na godišnjem nivou plaćao 350.000 KM, a da bi za retroaktivni period od 2015. godine, kada je bila posljednja kontrola, morali izdvojiti 2,5 mil KM sa kamatama, što nijedno vodovodno preduzeće ne bi moglo da plati.