(ArcelorMittal Zenica)
Prvoplasirana vijest su
višemiolionska ulaganja zeničkog ArcelorMittal-a u ekološke projekte. Naime početkom aprila 2018. krenuo je generalni remont pogona Visoka peć, kojim će se osigurati produžetak rada ovog pogona i održivost proizvodnje čelika u Zenici za narednih 15-20 godina.
Ukupna vrijednost ovog kompleksnog projekta, koji će uključivati i obimne radove u drugim pogonima, kao što su Energetika, Aglomeracija, Čeličana i Valjaonica, iznosi ukupno 50 mil KM investicije i istovremeno još 10 mil KM za poslove održavanja.
Kompanija je početkom
juna potpisla i ugovore za tri nove, velike investicije, od toga dvije koje se odnose na smanjenje zagađenja.
Sa danskom firmom FLSmidth potpisan je ugovor vrijedan oko 5 mil KM i odnosi se na ugradnju drugog hibridnog filtera u pogonu Aglomeracija, čime se zadržava započeti kurs i nastavlja realizacija projekta sa ovom danskom kompanijom koja je prošle godine baš u Zenici pustila u rad prvi hibridni fiter na svijetu. Završetak projekta se očekuje u maju 2019. čime će emisije prašine biti smanjene ispod 10 mg/Nm3, što je povoljnije i od evropskih normi.
- Podsjećamo, zakonska granica u BiH iznosi 50 mg/Nm3 i ovi filteri osiguravaju znatno povoljnije stanje nego što je to propisano domaćom legislativom - poručili su iz zeničkog ArcelorMittala.
Austrijska kompanija Sick radiće na ugradnji novog i nadogradnji postojećih sistema za kontinuirani monitoring emisija u zrak iz postrojenja ArcelorMittala.
Drugo mjesto pripada
izgradnji postrojenja za odsumporavanje u Termoelektrani Kakanj. Elektroprivreda BiH je krajem 2018. objavila tender, koji je još uvijek aktuelan, za izbor firme koja će pružati konsultantske usluge za izgradnju postrojenja za odsumporavanje dimnih gasova na bloku 7 u TE Kakanj.
Kako se navodi u tenderskoj dokumentaciji, konsultant je dužan da izvrši pregled i kritičku analizu postojećeg Idejnog projekta za postrojenje odsumporavanja i denitrifikacije u TE Kakanj.
Krajni rok za dostavu ponuda je 14. februar 2019. godine.
Prva zelena fasada u Sarajevu intresovala je naše čitaoce, te se ovaj propali projekat našao na
trećoj poziciji liste najčitanijih. U projekat se ušlo ambiciozno i sa puno vjere, te je u februaru prošle godine na uglu ulica Titova i Alije Isakovića
postavljena prva biljna fasada. Bila je ovo ideja vijećnika Općine Centar Denisa Challengera, a kompletan projekat je vodila NVO Opus u saradnji sa arhitektonskim studijem Atelier 01.