NavMenu

Arhitektonski biro AKVS iz Beograda pobijedio na konkursu za unapređenje standarda stanovanja u Rusiji (VIDEO)

Izvor: Gradnja.rs Srijeda, 16.01.2019. 08:09
Komentari
Podeli
(Foto: YouTube/screenshot)
Beogradski arhitektonski biro AKVS je s idejom polivalentnog stanovanja na konkursu u Rusiji osvojio prvu nagradu u konkurenciji od 689 projekata iz cijelog svijeta.

S razvojem tehnologije i sve većim tempom života, sve je teže predvidjeti kako će svakodnevni život izgledati u budućnosti. Sve više mladih ljudi radi od kuće, mnogi ne kuvaju već naručuju hranu, dok se porodica više ne okuplja u dnevnoj sobi jer svako u svojoj ruci ima svoj ekran. Kako onda projektovati stanove za novo doba?

Upravo je zato organizovan konkurs DOM s ciljem da se dobiju rješenja koja će unaprijediti standarde stanovanja u Rusiji. Ovaj veliki konkurs organizovan je u dva kruga. U prvom krugu je bilo 689 projekata, iz 37 zemalja svijeta, a u drugi krug dospjelo je 20 rješenja, među kojima je i rješenje AKVS Architecture iz Beograda koji je zajedno sa još četiri tima osvojio prvu nagradu. Koliko je ova nagrada važna govori i podatak da je u žiriju, između ostalih, bila i Nathalie de Vries, jedna od troje osnivača studija MVRDV.

Rješenje beogradskog biroa uzima u obzir da su u savremenom stanovanju izražene razlike i varijacije.

- Stanovanje bi trebalo da se odmakne od funkcionalnog determinizma prema polivalentnosti. Umjesto da svaka prostorija ima unapred određenu ulogu, kod polivalentnih stanova one se menjaju u skladu s dnevnim rutinama – kaže za portal Gradnja arhitektica Anđela Karabašević koja je zajedno s arhitektom Vladislavom Sudžumom osnovala biro AKVS.

U okviru polivalentnih stanova postoji slobodan prostor za dnevne aktivnosti i kompaktni servisni pojas za sanitarije funkcije, skladištenje i kućne aparate. Na taj način se prostor za svakodnevni život oslobađa od nagomilanih stvari i bučnih aparata. Prostor za kuvanje pripada slobodnom prostoru stana, dok se frižideri, zamrzivači i ormani nalaze u skrivenom prolaznom skladišnom prostoru. Hodnici su svedeni na minimum u korist korisnog prostora.

Da bi se dobila jednostavna polivalentnost svake stambene jedinice, arhitekte iz AKVS uvode zastakljenu lođu, veličine prostrane sobe, koja se nalazi u centru stana. Umesto čvrstih zidova, ona je napravljena od lakih, prenosivih pregrada, i naslanja se sa dvije ili više različitih prostorija, što znači da može služiti kao njihov produžetak, ili kao prostor za spajanje između njih kada je potrebno potpuno otvoriti prostor.

Osim toga, lođa se po potrebi može pretvoriti u zasebnu prostoriju. Poenta je da se ovakav stan može lako prilagoditi različitim scenarijima.



Lođa služi kao tampon zona od gradske buke, atmosferskih uticaja i zagađenja, a pritom stanu daje multifunkcionalnost.

- Prostor je sam po sebi luksuz, zbog čega cijeli stan posmatramo kao jedan otvoreni prostor, umjesto da ga dijelimo na pojedinačne prostorije – kažu arhitekte iz AKVS. U polivalentnim stanovima, nikada se ne može sa sigurnošću reći gdje se jedan prostor završava, a gdje drugi počinje. Zahvaljujući cirkularnom kretanju, svakoj prostoriji se lako pristupa, a pritom je i održavanje olakšano.

Veliki zastakljeni otvori u lođi obezbjeđuju dotok svježeg vazduha i mnogo dnevne svjetlosti duboko u prostor, čineći ga najsvijetlijim i najprovjetrenijim mjestom u stanu. Tokom zime, lođa je malo hladnija od ostatka grijanog prostora, što je čini pogodnim za zimske bašte ili kućne teretane.

Fleksibilne pregrade omogućavaju da se dovod svežeg vazduha, intenzitet dnevne svjetlosti i temperatura mogu lako podešavati u svim susjednim prostorima. Tokom cijele godine, lođa služi kao tampon zona od gradske buke, atmosferskih uticaja i zagađenja.

Ovakva strategija stanovanja omogućava kupcima nekretnina više različite opcija. U zavisnosti od broja stanara, njihovog svakodnevnog života i ekonomskog statusa, mogu se izabrati tri različite vrste lođa – (A, B ili C) u okviru pet standardnih veličina stanova. Lođa A i B se razlikuju u odnosu na broj prostorija na koji se nastavlja i u odnosu na veličinu stana. Lođa C je namijenjena najvećim stanovima i velikim porodicama koji mogu imati svoju privatnu baštu u okviru dnevnog boravka.

(Foto: YouTube/screenshot)
Svaka zgrada pa i stan sastoji se od modula veličine 3,5×7 metara. Ovakva modularna kompozicija s maksimalnim rasponom od 7 metara dozvoljava da se konstrukcioni sistem uradi prefabrikovano u armiranom betonu bez obzira na oblik zgrade.

Modularna gradnja omogućavaju i pojednostavljeni sistem fasada. Razne kombinacije od pet standardizovanih tipova fasadnih elemenata daju izgledu zgrada raznovrsnost, dok u isto vrijeme smanjuje troškove izgradnje. A to je na kraju krajeva u građevinarstvu najvažnije.

Fotogalerija
Arhitektonski biro AKVS iz Beograda pobedio na konkursu za unapređenje standarda stanovanja u Rusiji
Komentari
Vaš komentar

Top priče

27.03.2024.  |  Energija

Pionirski projekat kompanije MT-Komex BiH - Uskoro kreće izgradnja fotonaponske elektrane u Goraždu

Beogradska kompanija MT-Komex zajedno sa MT‑Komex BH uskoro će početi gradnju svog debitantskog projekta u BiH, fotonaponsku elektranu (FNE) Rešetnica, koja će biti izgrađena u istoimenom mjestu u gradu Goraždu, u Bosansko-podrinjskom kantonu. Izgradnja solarne elektrane u BiH biće odrađena po sistemu "ključ u ruke". Dakle, planiranje i izrada modela elektrane, dopremanje potrebnih materijala, tehnologije i radne snage do

Potpuna informacija je dostupna samo komercijalnim korisnicima-pretplatnicima i neophodno je da se ulogujete.

Zaboravili ste šifru? Kliknite OVDJE

Za besplatno probno korišćenje, kliknite OVDJE

Pratite na našem portalu vijesti, tendere, grantove, pravnu regulativu i izvještaje.
Registracija na eKapiji vam omogućava pristup potpunim informacijama i dnevnom biltenu
Naš dnevni ekonomski bilten će stizati na vašu mejl adresu krajem svakog radnog dana. Bilteni su personalizovani prema interesovanjima svakog korisnika zasebno, uz konsultacije sa našim ekspertima.