NavMenu

Berba malina u BiH pri kraju - Na cijenu će najviše uticati rod u Poljskoj

Izvor: Nezavisne novine Četvrtak, 28.06.2018. 09:57
Komentari
Podeli
(Foto: ALEX2016/shutterstock.com)
Berba malina u BiH je u završnoj fazi pa se svi uključeni u proizvodnju ovog voća okreću otkupu, na čiju će cijenu najviše uticati rod u Poljskoj i ostalim zemljama, velikim svjetskim proizvođačima, kojima će se morati prilagođavati kako bi bili konkurentni.

Dok proizvođači očekuju da za kilogram dobiju isto koliko i prošle godine, a to je od 1,9 do 2,2 KM, hladnjačari sumnjaju da će tako nešto biti ostvarivo s obzirom na ne tako dobar kvalitet i viškove na lageru iz ranijih sezona.

- Što se tiče skladištenja, zasad nismo imali nikakvih problema i otkup nije stao nijednog momenta. Međutim, zasad nemamo nikakvu informaciju o otkupnoj cijeni. Generalno, s obzirom na cijelu sezonu, nama bi odgovarale prošlogodišnje cijene - kazao je za Nezavisne Ljubiša Alempić iz Udruženja Vilamet, a koje okuplja malinare sa područja Milića, Bratunca i Srebrenice.

On smatra kako će neizvjesnost u vezi s otkupom i cijenom, koja je niža iz godine u godinu, dovesti do gašenja proizvodnje i uništavanja mnogih malinjaka, a što će u konačnici dovesti i do pada proizvodnje.

Ivan Todić, direktor Zemljoradničke zadruge Srebrenica, koja otkupljuje i skladišti malinu, kaže kako je ona ove godine nešto lošijeg kvaliteta, prije svega zbog dosta kišnih dana.

- Realno gledano, biće dosta klasiranja zbog nejednakog kvaliteta, a cijene na nivou prošlogodišnjih teško da se mogu očekivati. Ove godine je podbacio rod u odnosu na prethodne, a lager iz prethodnih godina opterećuje kompletnu ponudu i smanjuje cijenu. Treba ispratiti i rod u Poljskoj koji dolazi na berbu. Moramo vidjeti kolike će količine ubrati i kakve će cijene imati, jer se ne takmičimo samo između sebe, nego na globalnom tržištu. Bukvalno moramo da ispratimo svaku regiju da bismo znali na čemu smo - kazao je Todić.

U Ministarstvu poljoprivrede, šumarstva i vodoprivrede RS poručuju kako ni na koji način ne mogu uticati na otkupne cijene jer je Zakonom o regulisanju cijena propisano kako se one formiraju slobodno, prema uslovima tržišta. Ipak, kako kažu, trude se da svojim mjerama povećaju nivo proizvodnje i konkurentnosti kroz unapređenje uslova za zasnivanje proizvodnje i troškovno rasterećenje.

- Konkretne mjere se odnose na podršku tekućoj proizvodnji, podršku kapitalnim investicijama i sistemskim mjerama podrške. Završetkom Projekta navodnjavanja na području opštine Bratunac, u koji je uloženo više od 9 mil KM, očekujemo povećanje prinosa i kvaliteta proizvoda (maline) za nekih 40-50% - kazali su u ministarstvu, iz kojeg procjenjuju kako bi ovogodišnji rod maline zasađene na 850 hektara trebalo da bude oko 12.700 tona.

(Foto: aerogondo2/shutterstock.com)
Na području Federacije BiH preduzeće Heko iz Bugojna, jedan od najvećih otkupljivača malina, ranije je saopštilo kako će za vrstu miker plaćati 1,50 KM po kilogramu, a za vilamet i tulamin 1,20 KM. Takve cijene su razočarale brojne voćare, koji su se odlučili da unište zasade i odustanu od proizvodnje.


Jedan od onih koji su odlučili da potpuno ugase proizvodnju je Sulejman Pehlić iz Bužima, koji je u smeće bacio oko 500 kilograma maline koju je tek ubrao.

- Dugovanja iz pretprošle i prošle godine nisu plaćena, otkupna cijena je tolika da ne omogućava ni da se podmire osnovni troškovi proizvodnje. Šta mi drugo preostaje nego da ubranu malinu bacim, a zasade uništim i počnem da uzgajam nešto drugo - kaže Pehlić.

Prisjeća se kako je u najbolja vremena, prije dvije godine, otkupna cijena maline iznosila 3,5 KM po kilogramu i da je u međuvremenu ona gotovo prepolovljena.

Emir Mahmutović, predsjednik Kantonalnog saveza proizvođača jagodičastog voća USK, kaže kako će proizvodnja malina na području ovog kantona, ukoliko se nastavi ovako, biti potpuno ugašena.

- U ovom trenutku najviša ponuđena otkupna cijena iznosi oko 2 KM i to je nedovoljno. Nažalost, teško je očekivati povećanje, a rentabilna cijena za proizvođače nikako ne bi trebalo da bude manja od 3 KM po kilogramu - izjavio je Mahmutović.

Ipak, članice Udruženja otkupljivača i izvoznika jagodičastog voća FBiH ogradile su se od svih dosadašnjih objavljenih cijena otkupa maline u ovoj sezoni.

- S obzirom na mnogobrojne faktore koji utiču na konačnu cijenu, smatramo da je prerano govoriti o konačnoj cijeni otkupa maline - naveli su iz Udruženja te apelovali na proizvođače da ne uništavaju maline, već da nastave berbu ranih sorti, vilamet i miker.

- Berba sorte polka će takođe biti otkupljena u punom rodnom kapacitetu i ovim želimo da otklonimo sve sumnje u obezbijeđen otkup ove sorte - istakli su u saopštenju.

Komentari
Vaš komentar

Top priče

18.04.2024.  |  Građevina

Uskoro tender za rekonstrukciju zgrade Soda So u Tuzli, radovi će koštati više od 10 mil KM

Uručivanjem Glavnog projekta rekonstrukcije, dogradnje i nadogradnje zgrade Vlade Tuzlanskog kantona u Tuzli završena je još jedna od faza pripreme za obnovu i rekonstrukciju objekta poznatog kao zgrada "Soda-So". U narednom periodu preostaje raspisivanje tendera za izbor izvođača radova i konačno početak rekonstrukcije, saopštila je Vlada TK. Ministrica prostornog uređenja i zaštite okolice Anela Ajšić je izrazila svoje

Potpuna informacija je dostupna samo komercijalnim korisnicima-pretplatnicima i neophodno je da se ulogujete.

Zaboravili ste šifru? Kliknite OVDJE

Za besplatno probno korišćenje, kliknite OVDJE

Pratite na našem portalu vijesti, tendere, grantove, pravnu regulativu i izvještaje.
Registracija na eKapiji vam omogućava pristup potpunim informacijama i dnevnom biltenu
Naš dnevni ekonomski bilten će stizati na vašu mejl adresu krajem svakog radnog dana. Bilteni su personalizovani prema interesovanjima svakog korisnika zasebno, uz konsultacije sa našim ekspertima.