NavMenu

Crna Gora odustala od spalionice otpada - Centri za preradu i reciklažu niču i u Nikšiću i Bijelom Polju

Izvor: Vijesti Srijeda, 06.06.2018. 12:15
Komentari
Podeli
Ilustracija (Foto: kanvag/shutterstock.com)Ilustracija
Vlada Crne Gore je i zvanično odustala od opcija za rješavanje problema otpada spaljivanjem, kako je predviđao Državni plan upravljanja, i odlučila se na osnivanje četiri centra za upravljanje otpadom, sa akcentom na reciklažu i postrojenja za preradu građevinskog otpada.

Regionalni centri nalazili bi se u Podgorici, Nikšiću, Bijelom Polju i Baru.

U odluci o dopunama Državnog plana za period od 2015. do 2020. godine, navodi se da centar u Podgorici može da prihvati otpad iz Cetinja i opštine Danilovgrad, u Nikšiću iz opština Plužine i Šavnik, u Bijelom Polju iz opština Mojkovac, Kolašin, Pljevlja, Žabljak, Berane, Rožaje, Plav, Andrijevica, Gusinje i Petnjica, dok bi centar u Baru prihvatio otpad iz opština Ulcinj, Herceg Novi, Kotor, Tivat i Budva.

Uz svaki od ovih centara stoji odrednica da mogu da prihvataju otpad i iz drugih opština, što bi značilo da bi radili po sistemu konkurencije.

- Radi se o realnoj varijanti, sa kojom bi Crna Gora mogla da za pet godina riješi problem otpada. Sa ta četiri centra pokriva se cijela teritorija države. Podgorica i Bar već funkcionišu dosta dobro. Otvaraju se dva nova centra u Nikšiću i Bijelom Polju i ideja je da se napravi pozitivna tržišna utakmica da centri ne budu vezani za konkretni region, već da budu jedni drugima pozitivna konkurencija - kazao je direktor Ozona i član radne grupe za izmjene Državnog plana Aleksandar Perović.

Još važeći Državni plan predlagao je tri opcije. Prva je predviđala osnivanje pet regionalnih centara za upravljanje otpadom, a druga tri regionalna centra. Najspornija je bila treća opcija koja je podrazumijevala formiranje jedinstvenog centra za čitavu državu koji bi bio stacioniran u Nikšiću, a koji bi imao spalionicu. Ta opcija naišla je na veliko protivljenje ekologa i stručnjaka, a iz EU je stiglo jasno upozorenje da Crna Gora ne može da razmišlja u pravcu izgradnje nekog prostrojenja za tretman otpada tipa spalionice.


Prema novim izmjenama Državnog plana, centre bi, u zavisnosti od potreba i ekonomske opravdanosti, činili reciklažni centri, postrojenja za preradu građevinskog otpada, kompostiranje biorazgradivog otpada, posebne vrste otpada (elektronski i električni otpad, otpadne gume, vozila, baterije i akumulatori i ambalažni otpad), eventualna manja postrojenja za termičku obradu otpada i sanitarne deponije.

Komentari
Vaš komentar

Top priče

18.04.2024.  |  Građevina

Uskoro tender za rekonstrukciju zgrade Soda So u Tuzli, radovi će koštati više od 10 mil KM

Uručivanjem Glavnog projekta rekonstrukcije, dogradnje i nadogradnje zgrade Vlade Tuzlanskog kantona u Tuzli završena je još jedna od faza pripreme za obnovu i rekonstrukciju objekta poznatog kao zgrada "Soda-So". U narednom periodu preostaje raspisivanje tendera za izbor izvođača radova i konačno početak rekonstrukcije, saopštila je Vlada TK. Ministrica prostornog uređenja i zaštite okolice Anela Ajšić je izrazila svoje

Potpuna informacija je dostupna samo komercijalnim korisnicima-pretplatnicima i neophodno je da se ulogujete.

Zaboravili ste šifru? Kliknite OVDJE

Za besplatno probno korišćenje, kliknite OVDJE

Pratite na našem portalu vijesti, tendere, grantove, pravnu regulativu i izvještaje.
Registracija na eKapiji vam omogućava pristup potpunim informacijama i dnevnom biltenu
Naš dnevni ekonomski bilten će stizati na vašu mejl adresu krajem svakog radnog dana. Bilteni su personalizovani prema interesovanjima svakog korisnika zasebno, uz konsultacije sa našim ekspertima.