U Direktoratu civilnog vazduhoplovstva za eKapiju pojašnjavaju da je, da bi operater mogao da obavlja javni avio prevoz koji obuhvata avio-taksi, potrebno da stekne Sertifikat vazduhoplovnog operatera AOC i operativne dozvole koje izdaje Direktorat. Ako operater ima samo AOC, što je slučaj sa Balkan Helicopters, onda on može da obavlja panoramsko letenje, odnosno letove koji započinju i završavaju se na istom aerodromu ili operativnom mjestu. Za obavljanje letova između dva aerodroma ili operativna mjesta, što sada mogu da rade samo Vojska i policija, potrebna je i Operativna dozvola, a Balkan Helcopters je u postupku njenog izdavanja.
- Helikopterski saobraćaj je, u odnosu na avionski, u Srbiji slabije razvijen. Osim Balkan Helicopters, koji jedini obavlja javni avio-prevoz helikopterom i to samo panoramsko letenje, postoji i svega nekoliko operatera koji obavljaju posebne djelatnosti u vazdušnom saobraćaju helikopterima. Pod tim se podrazumijevaju snimanje iz vazduha, kalibraža, usluge u poljoprivredi i šumarstvu i slično - navode u Direktoratu.
Da bi se stekao AOC, inače, potrebno je da operater raspolaže najmanje jednim helikopterom (u vlasništvu ili uzet u zakup). Balkan Helicopters u svojoj floti zasad ima 4 helikoptera proizvođača Robinson. U Direktoratu za naš portal, inače, kažu da od izdavanja prvog sertifikata, nije bilo novih zahtjeva za obavljanje javnog avio-prevoza helikopterima.
Kako kažu u kompaniji Balkan Helicopters, usluge heli taxija veoma su razvijene u drugim zemljama, a ovaj vid transporta može biti važan i u Srbiji - zbog konfiguracije terena i loših puteva. Kako dodaju, dobijanje Operativne dozvole, i zvaničan početak rada heli-taksija, pitanje je momenta.
Više o ovoj temi pročitajte na
linku.