Investicioni tim eKapije uradio je analizu i formirao rang listu investicija i investicionih ideja koje su izazvale najveće interesovanje, odnosno čitanost naših korisnika u 2017. godini. Rezultati su veoma interesantni, neki očekivani, mada ima i dosta iznenađenja, tako da smo upravo zbog toga odlučili da ove informacije podijelimo sa vama.
Predstavljamo vam najzanimljivije projekte u sektoru
KOMUNALNA INFRASTRUKTURA I ENERGETIKA.Godina za nama bila je ona u kojoj je BiH dobila svoju prvu vjetroelektranu, prvu od nekoliko najavljivanih. Ruža vjetrova oko Tomislavgrada proizvešće prve kilovate struje na proljeće, kada je predviđeno da bude puštena u rad. Da li će prva realizovana investicija ovog tipa u BiH biti podstrek i za ulaganje u ostale vjetroelektrane najavljene u Hercegovini, ostaje da se vidi. Do tada će BiH svoju energetsku snagu bazirati na hidropotencijalu, dok se velika ulaganja očekuju i u termoelektrane.
Elektroprivreda RS je objavila da će u 2018. godini ulaganja iznostiti 500 mil KM, od čega više od polovine ide za nove objekte.
Strateški ciljevi za Elektroprivredu BiH do 2020. biće početak izgradnje pet kapitalnih projekata od kojih su prioritet Blok 7 TE Tuzla, VE Podveležje i male hidroelektrane na Neretvici. Početak izgradnje hidroelektrana Janjići i Una–Kostela planiran je za kraj 2020. Plan ulaganja u kapitalne projekte, koji je usvojen u decembru, iznosi 1,37 mlrd KM.
Dobra vijest je i ta što su rudnici u FBiH smanjili velike gubitke i da ih očekuje pozitivno poslovanje u ovoj godini.
Našu listu najčitanijih investicija iz oblasti energetike otvara na
prvom mjestu priča o
gradnji reverzibilne hidroelektrane (RHE) i vjetroelekrane (VE) na granici između Tomislavgrada i Livna. To bi bila najveća hidroelektrana te vrste u Jugoistočnoj Evropi, a istražne radove oko Buškog jezera finansiraju kompanije Enprode iz Istanbula i IMRES Smart Greenergy iz Livna.
RHE i VE zajedno bi vrijedile 1,675 mlrd EUR, a ovako velika investicija finansirala bi se kreditima i novcem iz fondova EU. U decembru su krenuli pripremni radovi, a plan je da se VE priključi na mrežu krajem 2018. Što se tiče RHE, projektovanje bi trajalo od 2 do 3 godine, a isto toliko vremena je potrebno za izgradnju.
Grad Banjaluka je u rekordnom roku dobio
novu, ekološku toplanu, i ta se investicija našla na
drugoj poziciji. Lokalna uprava je od EBRD-a dobila kredit od 16,5 mil KM, a toplana je već puštena u rad, tj. njeni kotlovi se puštaju sukcesivno. Kako je krajem decembra rekao prvi čovjek Banjaluke, Igor Radojičić, potpuno puštanje u rad očekuje se krajem januara.