Marić smatra kako se radi o pravnom nonsensu, jer je i sud u Londonu priznao vanrednu upravu Agrokora. U obrazloženju suda navodi se da bi pozitivna odluka bila suprotna javnom poretku i da bi se time ugrozilo pravo svake individue na parničenje, kaže Marić.
Pojasnio je kako ovakva odluka, za koju je najavio žalbu Vrhovnom sudu Federacije BiH, može u konačnici dovesti do "komadanja" kompanija u vlasništvu Agrokora u BiH.
- Povjerilaca Agrokora ima više od 12.000 i po pravomoćnosti odluke svi bi mogli tražiti naplatu svojih potraživanja. Priznavanjem vanredne uprave je trebalo zaštititi prava domaćih privrednih društava. Ovako je otvoren put prema najgorem scenariju - istaknuo je sarajevski odvjetnik za Dnevni avaz.
Po njegovim riječima sud je praktički omogućio da bosanskohercegovačke kompanije u vlasništvu Agrokora svojom imovinom i novcem odgovaraju za dugove koncerna iz Hrvatske. Marić smatra da bi to ugrozilo poslovanje svih bosanskohercegovačkih kompanija koje su u vlasništvu Agrokora i radna mjesta uposlenika.
- Shvatio bih ovakvu odluku da se radi o dugovima koje, na primjer, imaju Sarajevski kiseljak ili Konzum, ali ovdje je riječ isključivo o dugovima kompanija iz Hrvatske. Neshvatljivo mi je da to Kantonalni sud u Sarajevu nije prepoznao, jer donošenje pozitivne odluke isključivo je u interesu bosanskohercegovačke privrede - rekao je Marić.
Uz Ledo i Sarajevski kiseljak, u BiH djeluje i trgovački lanac Konzum koji zajedno zapošljavaju više od 4.000 radnika.