NavMenu

Mašine su tu da rade sa vama, ne za vas - Inovacije mijenjaju tradicionalne okvire poslovanja

Izvor: eKapija Petak, 06.10.2017. 15:56
Komentari
Podeli
(Foto: Zapp2Photo/shutterstock.com)
Inovativne kompanije koje se bave maloprodajom već sada imaju robote koje pokreće vještačka inteligencija i koji rade u njihovim skladištima, pa čak i automatski poručuju robu kada opadne stanje zaliha. Komunalna preduzeća koriste vještačku inteligenciju za projektovanje potražnje za strujom, a proizvođači automobila je upotrebljavaju u automobilima bez vozača.

Ove informacije, dio studije koju je objavio Globalni institut McKinsey na temu vještačke inteligencije, pokazuju da će jedan od najvažnijih izvora produktivnosti u budućnosti biti upravo automatizacija poslovanja.

Ipak, taj ubrzani razvoj neće proći bez ozbiljnih izazova. Kako prevazići promjene koje u tradicionalni način poslovanja unosi digitalna transformacija? Šta sa ljudima koje na radnim mjestima zamjene roboti? Da li je tehnologija dovoljno bezbjedna?

Na ova i druga pitanja pokušali su da odgovore panelisti okupljeni na konferenciji SEE Innovation Summit održanoj u Beogradu 2. i 3. oktobra.

Vilijam Karbone, Cognitive Solutions Lead u kompaniji IBM Watson, Janez Križan, šef sektora za digitalnu transformaciju i inovacije u kompanijama Vip mobile Srbija i A1 Slovenia, Branko Greganović, prvi čovjek NLB banke u Srbiji, Miša Živić, direktor i osnivač kompanije LeanPay i Petar Kosovac iz Telenora, slažu se da nijedna industrija danas ne može bez tehnologije.

Petar Kosovac, zadužen za razvoj u kompaniji Telenor, objašnjava da kompanije, ukoliko žele da opstanu na tržištu, moraju da primjene filozofiju startapa i da konstantno smišljaju nove modele poslovanja, te da budu dovoljno spremne i fleksibilne, kako bi se prilagodile svim promjenama koje tehnologija donosi.

- Svijet se jako brzo mijenja i teško je reći da li će u budućnosti postojati banke, telekomi i druge kompanije kao takve. Svako predviđanje je rizično, jer smo već dovoljan broj puta bili svjedoci koliko su promjene brze i neočekivane. Zato, put je u konstantnom pokušavanju uprkos tome što to garantuje i veliki broj pogrešaka. Ipak, to je jedini način da se opstane i prilagodi promjenama, kakve god one na kraju bile - kaže Kosovac za eKapiju.

Janez Križan kaže da, baš kao i kompanije u mnogim drugim industrijama, i one koje posluju u oblasti telekomunikacija moraju da pronađu nove biznise, jer je u tradicionalnom poslovanju u ovoj oblasti konkurencija sve veća, a zarade kontinuirano padaju.

- Telekomi će u budućnosti više zarađivati na iznajmljivanju infrastrukture koju posjeduju nego na samim uslugama koje pružaju - dodaje on dok Branko Greganović iz NLB banke kaže da će i bankarstvo morati da bude mnogo inovativnije u svom budućem poslovanju.

(Foto: Sergey Nivens/shutterstock.com)
Kao jednu od najvažnijih promjena u oblasti finansijskih usluga on vidi ulazak novih igrača koji nude usluge plaćanja, pozajmljivanja novca, finansiranja...

- Monetarni sistem, kakav je danas, i dalje znači da banke imaju neizostavnu ulogu. Međutim, to ne znači da nema potrebe za promjenama - kaže on. Tako, navodi, banke će morati da rade na "raspakivanju" usluga koje tradicionalno nude klijentima.

Jednu od tih usluga, kupovinu na rate, pokušava da promjeni startap LeanPay iz Srbije. Osnivač ove kompanije Miša Živić kaže da korisnici više ne žele da za svaku pojedinačnu stvar moraju da se pojedinačno angažuju, već traže jednostavna rješenja za svakodnevna pitanja i probleme.

Budućnost je u tome da kompanije nude objedinjene usluge, slažu se svi učesnici panela, i naglašavaju da bi tu tehnologija i vještačka inteligencija trebalo da daju svoj veliki doprinos.

Već pomenuta studije kompanije McKinsey naglašava i da će države takođe morati da drže korak sa ovim promjenama, kroz usvajanje zakona koji podržavaju pravičnost bez sputavanja inovativnosti i proaktivne identifikacije poslova za koje postoji najveća vjerovatnoća da će biti automatizovani.

Jedan od zadataka biće i obezbjeđivanje programa prekvalifikacija za ljude čiji je posao pod rizikom zbog automatizacije. Njima treba omogućiti da steknu odgovarajuće vještine kako se ne bi takmičili, već radili sa mašinama.

- Mašine su tu da rade sa vama, a ne za vas - smatra i Vilijam Karbone iz kompanije IBM i dodaje da su "roboti i vještačka inteligencija tu da život učine lakšim".

Karbone objašnjava da bi, na primjer, čak 70% poslova u finansijskom sektoru moglo u bliskoj budućnosti da nestane, ali i naglašava da "to treba posmatrati kao priliku a ne opasnost".

- Ne treba opterećivati ljude poslovima koje i mašine mogu da rade - kaže Karbone i dodaje da će to novostečeno vrijeme dati prostor za dalji napredak i razvoj.

Branko Greganović, prvi čovjek NLB banke u Srbiji, čak kaže da bi trebalo da se pripremimo na to da "u budućnosti možda više uopšte nećemo imati poslove, barem ne na način na koji ih sada posmatramo" i dodaje da ćemo morati "da naučimo da živimo sa tim viškom slobodnog vremena".

M.V.

Komentari
Vaš komentar

Top priče

28.03.2024.  |  Građevina, Saobraćaj, Turizam, sport, kultura

Spreman novac za Vidikovac iznad Trebinja, raspisan i tender za izvođača radova

Gostujući u jutarnjem programu Herceg televizije, gradonačelnik Grada Trebinja, Mirko Ćurić govorio je o raznim temama, među kojima su i projekti značajni za ovaj grad. Ćurić je istakao da je u planu izgradnja vidikovca iznad Trebinja, što će sigurno biti turistička atrakcija. Dodao je da turisti iz godine u godinu žele da vide nešto novo, a Grad Trebinje će nastojati da im to i pruži. - Spremna je projektna dokumentacija za

Potpuna informacija je dostupna samo komercijalnim korisnicima-pretplatnicima i neophodno je da se ulogujete.

Zaboravili ste šifru? Kliknite OVDJE

Za besplatno probno korišćenje, kliknite OVDJE

Pratite na našem portalu vijesti, tendere, grantove, pravnu regulativu i izvještaje.
Registracija na eKapiji vam omogućava pristup potpunim informacijama i dnevnom biltenu
Naš dnevni ekonomski bilten će stizati na vašu mejl adresu krajem svakog radnog dana. Bilteni su personalizovani prema interesovanjima svakog korisnika zasebno, uz konsultacije sa našim ekspertima.