Radi boljih uslova rada, veće plate i daljeg usavršavanja, većina medicinskih radnika iz BiH posljednjih godina posao traži u Njemačkoj. Težnja je, međutim, obostrana. Zbog značajnog deficita stručnog kadra, zdravstvene ustanove u toj zemlji ulažu značajan novac da obuče naše radnike koji bi radili za njih.
Jedan takav projekat u BiH uspješno sprovode njemačka DEKRA i kragujevačka kompanija SerboLab. Ove kompanije imaju dugoročnu saradnju o pružanju ekspertskih usluga za potencijalno medicinsko osoblje zainteresovano za poslovnu migraciju u Njemačkoj, a kroz ugovore koje DEKRA, kao posrednik, ima sa klijentima-poslodavcima u toj zapadnoevropskoj zemlji, garantuje se zaposlenje svim polaznicima koji u periodu od 12-18 mjeseci polože njemački jezik do nivoa B2 Pflege (sa medicinskom terminologijom) i ispit stručnog znanja.
- Projekat Ekspertska migracija u potpunosti finansira DEKRA, a mi vršimo obuku ljudi, zasada samo medicinskih sestara i tehničara - kažu za eKapiju iz SerboLab-a.
B1 nivo poznavanja jezika je neophodan da bi se ušlo u proces nostrifikacije, koji osim dobijanja uvjerenja o znanju jezika podrazumijeva i polaganje stručnog dijela ispita u Njemačkoj, za šta se polaznici pripremaju u Kragujevcu.
DEKRA ima saradnju sa
Glossa centrom za njemački jezik, a poslovnice su u Banjaluci, Prijedoru, Gradiški, Prnjavoru, Derventi, Tesliću, Brčkom, Tuzli, Doboju, Zvorniku, Bihaću, a Bijeljina je u završnoj fazi pripreme. Svi zainteresovani kandidati koji nisu u mogućnosti da dolaze na nastavu njemačkog jezika u ovim gradovima se mogu priključiti DEKRA projektu preko online kurseva njemačkog jezika u organizaciji Glossa centra.
- Za sada imamo oko 50 kandidata koji kreću sa nastavom njemačkog jezika tokom oktobra. U Srbiji imamo grupe koje kreću dva puta godišnje. U BiH, za razliku od Srbije, imamo stalne prijave kandidata. Što znači da se kandidati mogu uvijek prijaviti za projekat, i da se grupe formiraju prema broju prijavljenih kandidata, a ne prema vremenskom periodu - navode iz SerboLaba.
Nakon otprilike godinu dana obuke odnosno pred polaganje za B1 nivo, njemački poslodavci dolaze, upoznaju se sa polaznicima, vrše prezentacije klinika i domova, a kandidati biraju poslodavca gdje bi voljeli da rade i nakon mjesec dana potpisuju ugovor. Razgovara se i o smještaju, povezivanju porodica i sl, a ugovor o zaposlenju, kod izabranog poslodavca se potpisuje na dvije godine. Nakon tog perioda kandidat može da bira gdje će raditi zato što ima ugovor na neodređeno vrijeme.
DEKRA-ini partneri u ovom projektu su sve velike zdravstvene ustanove iz Njemačke – klinike, domovi zdravlja i sl, kojima se, kako bi osigurali siguran priliv radnika, isplati da preko Dekre kao posrednika ulažu u njihovu obuku.
Svaki polaznik, kažu iz Serbolaba, košta oko 150 EUR mjesečno, odnosno od 2.000 - 2.500 EUR po programu. DEKRA u okviru programa plaća sve što je po njihovim zakonima. Za ono što ne mogu - polaganje stručnog ispita, sedmodnevni boravak kandidata za to vrijeme u Nemačkoj i nostrifikaciju, troškove snosi polaznik, dok DEKRA daje mogućnost beskamatnog kredita na osnovu koga kandidat za 2 godine vraća dug u mjesečnim ratama.