NavMenu

Firmama iz RS uručeni detašmani za rad u Njemačkoj - Dobijanje viza za radnike i dalje problem

Izvor: Indikator Utorak, 03.10.2017. 08:52
Komentari
Podeli
(Foto: ASDF_MEDIA/shutterstock.com)
Privredna komora Republike Srpske juče je, tradicionalno, organizovala svečanu dodjelu Odluka o raspodjeli detašmana privrednim društvima iz Republike Srpske za rad u SR Njemačkoj, za detašmansku 2017/2018. godinu.

Preduzeća iz Srpske koja su dobila detašmane su Gipser, Simpro Gradnja i Brković iz Doboja, banjalučke kompanije: Luka, SD Sistemi, Telding, ABC Solution, EMP Interelektric, Dimont, GP Vranica, Termomontaža, Euromont Progim, GD Unimvid, Ino-Gradeks, Delta MD, GP Tepić, IMSS – Trade, AJS, Te Ca Si Monting, IGM Metal iz Laktaša, Montaža Mikić iz Gradiške, bijeljinska preduzeća: Spark i Monting Montaža, AL-M iz Dervente, DM – Montaža iz Broda, Tehnoinženjering iz Brčkog, Jokić – Invest iz Zvornika, kao i Safir iz Gacka.


Vlasnik firme Monting montaža Spasoje Albijanić rekao je novinarima nakon svečane dodjele detašmana da su detaširane firme očuvale radne kapacitete u BiH i ocijenio da institucije BiH moraju više da pomognu firmama iz BiH koje rade u inostranstvu kako bi riješile određene probleme, poput dobijanja viza.

Albijanić je rekao da posljednjih nekoliko mjeseci nema termina za vize i da se sada objavljuju termini za kraj godine. Pojasnio je da radnici po ugovorenom sistemu u Njemačkoj mogu ostati najviše devet mjeseci, a nakon toga prave pauzu od tri mjeseca.

– Prosječna neto plata radnika angažovanih u Njemačkoj kreće se od 1.500 do 2.500 evra, dok bruto plata iznosi od 3.000 do 3.500 eura – naveo je Albijanić.

Direktor Privredne komore Republike Srpske Dragica Ristić napomenula je da je ukupni kontingent detašmana za BiH 2.000, od kojih 666 pripada Srpskoj. Navodeći da detašmanska godina počinje 1. oktobra, rekla je da su detaširana privredna društva iz Srpske u 2016/2017. detašmanskoj godini ostvarila prihod u iznosu većem od 36 mil EUR.

– Predstavnici detaširanih preduzeća u prošloj godini ukazali su na problem dugog čekanja na termin za viziranje pasoša i dobijanja radne vize za njihove radnike u njemačkoj Ambasadi. Privredna komora Republike Srpske je u saradnji sa Spoljnotrgovinskom komorom BiH reagovala kod svih nadležnih institucija u BiH sa ciljem da se ovaj problem riješi – istakla je Dragica Ristić.

Prema njenim riječima, organizovano je nekoliko sastanaka sa njemačkim ambasadorom i generalnim konzulom, ali da to nije dovelo do rješenja problema.


Komentari
Vaš komentar

Top priče

17.04.2024.  |  Vijesti

UIO odložila kupovinu zgrade u centru Banjaluke

Nekoliko dana prije nego što će im isteći rok da se izjasne o ponudi firme Grand trade (Grand trejd) za kupovinu poslovnog prostora u Banjaluci, Uprava za indirektno oporezivanje BiH se dogovorila sa ponuđačem da se rok za konačnu odluku prolongira za još nekoliko mjeseci. Firma biznismena Mileta Radišića, koji je ležao u zatvoru zbog privrednog kriminala, dostavila je u januaru ove godine dvije ponude, prenosi Capital. Prvom je Upravi

Potpuna informacija je dostupna samo komercijalnim korisnicima-pretplatnicima i neophodno je da se ulogujete.

Zaboravili ste šifru? Kliknite OVDJE

Za besplatno probno korišćenje, kliknite OVDJE

Pratite na našem portalu vijesti, tendere, grantove, pravnu regulativu i izvještaje.
Registracija na eKapiji vam omogućava pristup potpunim informacijama i dnevnom biltenu
Naš dnevni ekonomski bilten će stizati na vašu mejl adresu krajem svakog radnog dana. Bilteni su personalizovani prema interesovanjima svakog korisnika zasebno, uz konsultacije sa našim ekspertima.