NavMenu

Novi zakon o saobraćaju u BiH - Prekršaj i kucanje na telefonu tokom vožnje

Izvor: Klix Nedjelja, 09.04.2017. 13:52
Komentari
Podeli

(Foto: Dudarev Mikhail/shutterstock.com)
Izmijenjeni i dopunjeni Zakon o osnovama bezbjednosti saobraćaja na putevima u BiH koji je na snagu stupio 15. februara ove godine donio je strožije kazne za saobraćajne prekršaje. Jedna od njih izdaje se i za korištenje mobilnog telefona ili bilo kojeg drugog uređaja koji ometa vozača u vožnji.

- Nije razdvojeno pričanje i kucanje na mobitel, a kazna se odnosi uopštenio na korištenje uređaja koji usmjeravaju pažnju vozača na nešto drugo osim na vožnju. Kazne se kreću od 100 do 300 KM - kazao je sekretar Ministarstva saobraćaja i veza BiH Igor Pejić.

Iako korištenje mobitela u vožnji može ugroziti i u opasnost dovesti druge učesnike u saobraćaju, kao i samog vozača, kazna je skoro ista kao za škripu guma, odnosno naglo pokretanje iz mjesta uz buku, za šta se vozači kažnjavaju iznosom od 250 KM. Naravno, novčana kazna se umanjuje za 50 odsto ako vozač prizna i potpiše prekršajni nalog, te kaznu plati u roku od osam dana.

Moguće posljedice korištenja mobilnog uređaja u toku vožnje su znatno ozbiljnije shvaćene, recimo, u Velikoj Britaniji koja je ove godine udvostručila kazne za "tipkanje". Za one koji pišu SMS, poruku na Viberu ili komentar na društvenim mrežama, predviđene su kazne od 200 funti (457 KM) i šest negativnih bodova. Vozači koji su tek položili vozački ispit bi se mogli suočiti s ponovnim polaganjem ukoliko budu uhvaćeni s mobitelom u rukama. U slučaju ponavljanja prekršaja vozač može završiti na sudu i dobiti kaznu od 1.000 funti (2.287 KM), a predviđena je i zabrana vožnje na šest mjeseci. Kazne su povećane za tri boda i 100 funti (228 KM).

Za korištenje mobitela u vožnji u Holandiji plaća se 230 eura, a u Italiji od 152 do 600 eura.

Međutim, u BiH su strožije kazne u odnosu na zemlje regiona. Predviđena kazna u Hrvatskoj je 500 kuna (131 KM), ali ako vozač plati na mjestu kažnjavanja ili u naredna tri dana ona se smanjuje za 50 odsto. U Srbiji kazna za korištenje mobitela iznosi 10.000 dinara (157 KM).


Komentari
Vaš komentar

Top priče

17.04.2024.  |  Vijesti

UIO odložila kupovinu zgrade u centru Banjaluke

Nekoliko dana prije nego što će im isteći rok da se izjasne o ponudi firme Grand trade (Grand trejd) za kupovinu poslovnog prostora u Banjaluci, Uprava za indirektno oporezivanje BiH se dogovorila sa ponuđačem da se rok za konačnu odluku prolongira za još nekoliko mjeseci. Firma biznismena Mileta Radišića, koji je ležao u zatvoru zbog privrednog kriminala, dostavila je u januaru ove godine dvije ponude, prenosi Capital. Prvom je Upravi

Potpuna informacija je dostupna samo komercijalnim korisnicima-pretplatnicima i neophodno je da se ulogujete.

Zaboravili ste šifru? Kliknite OVDJE

Za besplatno probno korišćenje, kliknite OVDJE

Pratite na našem portalu vijesti, tendere, grantove, pravnu regulativu i izvještaje.
Registracija na eKapiji vam omogućava pristup potpunim informacijama i dnevnom biltenu
Naš dnevni ekonomski bilten će stizati na vašu mejl adresu krajem svakog radnog dana. Bilteni su personalizovani prema interesovanjima svakog korisnika zasebno, uz konsultacije sa našim ekspertima.