NavMenu

(1396.) Jajce: Grad star više od 6.000 godina

Izvor: Dnevne novine SAN Četvrtak, 03.04.2008. 15:40
Komentari
Podeli

Na obalama rijeka Vrbasa i Plive uzdiže se jedan od najljepših gradova u Bosni i Hercegovini – grad svjetla, kamena i vode, kraljevski grad, muzej pod vedrim nebom, grad sa više od 22 nacionalna spomenika.

Veličanstveni, 21 metar visoki vodopad, koji spada među 12 najljepših na svijetu, ukrašava sam centar grada čineći Jajce jedinstvenim na planeti.

Malo i veliko plivsko jezero, nadomak grada, mjesto je svojevrsnog odmora za rijeku Plivu, koja je, na putu ka svom odredištu okretala veliki broj vodeničkih točkova.

Arheološka nalazišta, otkrivena u samom centru grada, ukazuju da su ljudi na ovim prostorima živjeli još prije 6.000 godina. Posebno su značajna nalazišta iz rimskog doba, među kojima su hram boga Mitrasa i nekropole iz 4. stoljeća.

Jajce se u pisanim dokumentima prvi put spominje 1396. godine u kojima ga osnivač grada Hrvoje Vukčić Hrvantić naziva "conte di Jajcze". Ime Jajce potiče, najvjerovatnije, od jajolike stijene na kojoj je sagrađena tvrđava.

U 15. stoljeću Jajce je bilo sjedište bosanskih kraljeva, a u njemu je 1461. godine krunisan posljednji bosanski kralj Stjepan Tomašević.

Za vrijeme turske vladavine u Jajcu se nalazilo više obrazovnih ustanova, izgrađeno je kupatilo-hamam, čiji ostaci su i danas sačuvani, a u okolini su bili i značajni prepisivački centri. Iz tog perioda mnogo je građevina, ali posebno mjesto zauzima džamija Esme Sultanije.

Tursku upravu zamjenjuje Austrougarska 1878. godine. Gradi se, u to doba, najveća hidrocentrala u ovom dijelu Evrope, pa je vodopad bio osvjetljen još u 19. vijeku.

Tada su izgrađene i željezničke pruge Jajce – Lašva i Jajce – Mliništa i cesta Jajce – Banja Luka. Jajce je poznato i po tome što je u njemu 1943. godine na Drugom zasjedanju AVNOJ-a stvorena Titova Jugoslavija.

Komentari
Vaš komentar

Top priče

27.03.2024.  |  Saobraćaj

Jedan TAG uređaj za sve autoceste u regionu - BiH potpisuje protokol o saradnji sa Srbijom, uskoro i sa Hrvatskom

Nakon što je uvođenjem zajedničkog TAG uređaja za naplatu cestarine omogućeno da vozači iz Srbije, Crne Gore i Hrvatske kroz naplatne rampe na autocestama prolaze bez čekanja, isto će uskoro moći i građani BiH. Naime, na inicijativu resornih ministara Bosne i Hercegovine i Republike Srbije Edina Forte i Gorana Vesića, u četvrtak će u Beogradu biti potpisan protokol o saradnji i sa Bosnom i Hercegovinom. Drugim riječima, svi oni

Potpuna informacija je dostupna samo komercijalnim korisnicima-pretplatnicima i neophodno je da se ulogujete.

Zaboravili ste šifru? Kliknite OVDJE

Za besplatno probno korišćenje, kliknite OVDJE

Pratite na našem portalu vijesti, tendere, grantove, pravnu regulativu i izvještaje.
Registracija na eKapiji vam omogućava pristup potpunim informacijama i dnevnom biltenu
Naš dnevni ekonomski bilten će stizati na vašu mejl adresu krajem svakog radnog dana. Bilteni su personalizovani prema interesovanjima svakog korisnika zasebno, uz konsultacije sa našim ekspertima.