NavMenu

Privrednici traže usklađivanje obrazovnog sistema sa potrebama realnog sektora

Izvor: Privredna štampa Četvrtak, 24.11.2016. 08:24
Komentari
Podeli
(Foto: Kzenon/shutterstock.com)
Obrazovanje radnika prema potrebama tržišta treba biti prioritet, poruka je regionalne konferencije o izazovima za lokalnu privredu, koju je jučer u Banjaluci organizovalo Predstavništvo njemačke privrede u BiH (AHK BiH) u saradnji sa udruženjem Wirtschaftsverein BiH.

Brojni privrednici iz banjalučke regije te predstavnici vlasti razgovarali su ovom prilikom o privrednim potencijalima i ekonomskom značaju ove regije. Zamjenik direktora Predstavništva njemačke privrede u BiH, Martin Gaber, rekao je da je Njemačka najznačajniji vanjskotrgovinski partner Bosne i Hercegovine te da je robna razmjena u prošloj godini iznosila 1,7 mlrd EUR.

- Preduzeća, kako u banjalučkoj regiji tako i u cijeloj BiH, imaju ogromni potencijal, od metalskog do drvnog sektora, ali neophodno je konstantno raditi na poboljšanju okvirnih uslova za poslovanje kako bi se povećala konkurentnost i sposobnost za izvoz - naglasio je Gaber.

Ministrica uprave i lokalne samouprave Republike Srpske, Lejla Rešić, ocijenila je da lokalne zajednice u ovom entitetu, kao nosioci lokalnog razvoja, različitim mjerama stvaraju uslove za jačanje privrede.

Ona je naglasila da većina lokalnih zajednica ima izgrađene poslovne zone, a sve više ih se kandiduje i za sticanje certifikata o povoljnom poslovnom okruženju.


U sklopu konferencije održana je i panel diskusija o kvalifikovanoj radnoj snazi u Bosni i Hercegovini. Snježana Kopruner, predsjednica udruženja Wirtschaftsverein BiH, je konstatovala da obrazovni sistem u Bosni i Hercegovini s jedne strane vrši hiperprodukciju određenih kadrova, dok s druge strane postoji veliki manjak stručnih radnika.

Kopruner je izjavila da obrazovanje hitno treba uskladiti sa potrebama realnog sektora, uz preporuku da se to učini po uzoru na njemački dualni obrazovni sistem koji je ključni motor njemačke ekonomije.

Zdravko Miovčić, direktor Agencije za razvoj preduzeća Eda, je rekao da su nova rješenja potrebna posebno za mala i srednja preduzeća, jer ona često nisu u mogućnosti da odvoje posebno radno mjesto za upravljanje ljudskim resursima i obučavanje radnika u samoj firmi.


Komentari
Vaš komentar

Top priče

17.04.2024.  |  Vijesti

UIO odložila kupovinu zgrade u centru Banjaluke

Nekoliko dana prije nego što će im isteći rok da se izjasne o ponudi firme Grand trade (Grand trejd) za kupovinu poslovnog prostora u Banjaluci, Uprava za indirektno oporezivanje BiH se dogovorila sa ponuđačem da se rok za konačnu odluku prolongira za još nekoliko mjeseci. Firma biznismena Mileta Radišića, koji je ležao u zatvoru zbog privrednog kriminala, dostavila je u januaru ove godine dvije ponude, prenosi Capital. Prvom je Upravi

Potpuna informacija je dostupna samo komercijalnim korisnicima-pretplatnicima i neophodno je da se ulogujete.

Zaboravili ste šifru? Kliknite OVDJE

Za besplatno probno korišćenje, kliknite OVDJE

Pratite na našem portalu vijesti, tendere, grantove, pravnu regulativu i izvještaje.
Registracija na eKapiji vam omogućava pristup potpunim informacijama i dnevnom biltenu
Naš dnevni ekonomski bilten će stizati na vašu mejl adresu krajem svakog radnog dana. Bilteni su personalizovani prema interesovanjima svakog korisnika zasebno, uz konsultacije sa našim ekspertima.