NavMenu

Magnetna rezonanca - Aparat koji ZNA šta mislimo, kako se osjećamo i od čega bolujemo

Izvor: Promo Subota, 29.10.2016. 11:00
Komentari
Podeli
(Foto: belmedic.rs)
Kako unutar mozga izgleda zaboravljanje? Da li se osjećaj sreće možе uvježbati? Da li je neka osoba rekreativni korisnik droge ili je teški zavisnik? Zahvaljujući funkcionalnoj magnetnoj rezonanci, naučnici danas mogu da odgovore čak i na pitanja koja prevazilaze anatomski nivo i zadiru u ljudsko ponašanje i emocije. To će svakako pomoći nauci da otkrije tajne ljudskog mozga. Ali za običnog čovjeka sigurno je važnije da zna koje sve bolesti magnetna rezonanca nepogrešivo otkriva. O tome govore ljekari Opšte bolnice Bel Medic iz Beograda.

Razlikuje vrste tumora mozga

Bez magnetne rezonance (МR) nema savremene neurologije i neurohirurgije, kaže dr sci. med. Katarina Kačar, neuroradiolog u Opštoj bolnici Bel Medic. Ova metoda je nezamjenjiva u dijagnostici različitih bolesti mozga, kičmenog stuba, krvnih sudova glave i vrata i kičmene moždine. Uloga MR je neprocijenjiva u dijagnostici multiple skleroze, moždanog udara, a posebno u situacijama akutnog šloga, koji se ne može dijagnostikovati skenerom. Takođe je metoda izbora za dijagnostikovanje različitih infektivnih oboljenja (zapaljenja moždanih ovojnica, TBC...), primarnih i sekundarnih tumora mozga, epilepsije, Alchajmerove bolesti. Мože da razlikuje vrste tumora, kao i stepen njihove agresivnosti.

Otkriva gdje se nalazi kamen u žučnoj kesici

Magnetna rezonanca jasno pokazuje da li kamen postoji samo u žučnoj kesici ili ga ima i u žučnim putevima. Osim toga, ona otkriva sve druge bolesti žučne kesice i žučnih puteva. Presudna je za odluku o tome da li je pacijentu potrebna operacija i kakva, kaže dr Zorica Joković, specijalizant radiologije.

Jedina dijagnostikuje oboljenja tankog crijeva

P
rije pojave magnetne rezonance nije bilo načina da se precizno uoče promjene na tankom crijevu koje nastaju usljed raznih bolesti. Danas se, zahvaljujući ovom aparatu, o stanju tankog crijeva dobijaju precizni podaci, tako da se pomoću nje lako može dijagnostikovati Kronova bolest.

Nezamjenjiva u ginekologiji

(Foto: belmedic.rs)
U svijetu se danas nijedna hirurška intervencija u ginekologiji ne može zamisliti bez magnetne rezonance karlice. Ova dijagnostička metoda naročito je važna kada se sumnja na neko maligno oboljenje. Naime, magnetnom rezonancom se i prije operacije može utvrditi da li je riječ o malignoj ili benignoj promjeni, koje je tumor veličine, koliko je proširen, da li su zahvaćeni krvni sudovi i limfni čvorovi ili okolni organi.

Otkriva aneurizmu

Savremeni modeli magnetne rezonance mogu da prikažu strukturu srca i aorte, aneurizme i druga oštećenja krvnih sudova. Detektuju i urođene srčane mane, kao i promjene na srčanom mišiću izazvane srčanim udarom.

Broj jedan za povrede zglobova i mekih tkiva

Magnetna rezonanca je dominantna dijagnostička metoda i za probleme koštano-zglobnog sistema, posebno za sportske povrede. Kod preloma kostiju radi se rendgenski pregled, ali kad je riječ o ligamentima, tetivama, meniskusima, mišićima – magnetna rezonanca je suverena metoda, objašnjava dr Karatina Kačar, neuroradiolog u Bel Medicu.

Isto važi i za pregled zglobova (koljena, ramena, kuka) jer sa najoštrijim detaljima prikazuje pomenuta tkiva i svaku promjenu u zglobovima. Najbrže i najbolje otkriva tumore kostiju i kičmenog stuba.

Ne škodi, a otkriva sve bolesti bubrega i bešike

Do pojave magnetno-rezonantne urografije bolesti i anomalije bubrega, uretera i mokraćne bešike otkrivane su intravenskom pijelografijom. Pacijent je izlagan štetnom zračenju i morao je da prima kontrast. Danas magnetna rezonanca daje mnogo tačnije i preciznije podatke o bolestima urotrakta, a pritom je potpuno bezbjedna za pacijenta. Ovom metodom nepogrešivo se otkrivaju skoro sve bolesti bubrega, uretera i mokraćne bešike, kaže dr Marko Milosavljević, dječji urogenitalni hirurg.


Autor:

Komentari
Vaš komentar

Top priče

27.03.2024.  |  Saobraćaj

Jedan TAG uređaj za sve autoceste u regionu - BiH potpisuje protokol o saradnji sa Srbijom, uskoro i sa Hrvatskom

Nakon što je uvođenjem zajedničkog TAG uređaja za naplatu cestarine omogućeno da vozači iz Srbije, Crne Gore i Hrvatske kroz naplatne rampe na autocestama prolaze bez čekanja, isto će uskoro moći i građani BiH. Naime, na inicijativu resornih ministara Bosne i Hercegovine i Republike Srbije Edina Forte i Gorana Vesića, u četvrtak će u Beogradu biti potpisan protokol o saradnji i sa Bosnom i Hercegovinom. Drugim riječima, svi oni

Potpuna informacija je dostupna samo komercijalnim korisnicima-pretplatnicima i neophodno je da se ulogujete.

Zaboravili ste šifru? Kliknite OVDJE

Za besplatno probno korišćenje, kliknite OVDJE

Pratite na našem portalu vijesti, tendere, grantove, pravnu regulativu i izvještaje.
Registracija na eKapiji vam omogućava pristup potpunim informacijama i dnevnom biltenu
Naš dnevni ekonomski bilten će stizati na vašu mejl adresu krajem svakog radnog dana. Bilteni su personalizovani prema interesovanjima svakog korisnika zasebno, uz konsultacije sa našim ekspertima.