Sagledavanje i prethodna analiza nekih situacija može da nam smanji troškove i uštedi novac. Cilj je da se naglasi ono što je odavno rekao poznati finansijski guru Robert Kiyosaki: "Problem sa mladošću je u tome što ne zna ništa o starosti. Ako znaš kako može izgledati starost, drugačije ćeš planirati svoj život", piše ekonomista Miloš Grujić za
Lola magazin.
Prva i najveća greška je tolerisanje dugovaMnogo ljudi istovremeno ima nešto ušteđevine i duga tj. minusa na karticama. Kamatne stope na štednju su male (manje od 5%), a kamatne stope na minuse na karticama su i dvocifrene. Zamislimo jednostavnu situaciju. Pretpostavimo da imamo prosječan iznos duga u iznosu od oko 1.000 KM godišnje (recimo na kreditnoj kartici) a 2.000 KM ušteđevine. Pretpostavimo da nas dug košta košta oko 15% godišnje, a zarada na štednji nam donosi 2% godišnje. Prema tome, imamo oko 150 KM odliva a zarada od štednje donosi 40 KM.
Racionalno rješenje je što prije isplatiti dug. Na taj način bismo spasili onih 150 KM koje godišnje odlaze na kamate. Osim toga, još uvijek bismo zaradili još 20 KM godišnje na preostalih 1.000 KM koji ostanu na štednom računu. Tim potezom bismo spasili 170 KM koje možemo staviti na štednju, u osiguranje ili kupiti sebi cipele. Da ne radimo ništa, po opisanim uslovima, svake godine bismo imali oko 110 KM troška.
Prva greška postoji zbog tvrdoglavostiUglavnom smatramo da znamo šta je najbolje za nas. U skladu sa tim, sve savjete doživljavamo i kao napad na svoju ličnost. Jedna od najvećih grešaka je da odbijamo i korisne sugestije. Najveća greška kod "sklanjanja" ili "zabacivanja" novca s ciljem štednje je da sav svoj novac držimo na jednom mjestu. U čarapi, u banci, u akcijama određenog preduzeća ili ulažemo u osiguranje, u zlato ili u investicioni fond.
Stručnjaci savjetuju da ne treba držati svo bogatstvo (čitaj: ušteđevinu) u jednom mjestu. Preporučuje se diverzifikacija ulaganja. Osnovni motiv je smanjenje rizika. Pojam diversifikacije u svrhu smanjenja rizika najčešće i najslikovitije se objašnjava izrekom "Ne stavlјajmo sva jaja u jednu korpu."
Kada se govori o kreiranju lepeze ulaganja (portfolija ulaganja) potrebno je mnogo više analize i rada od tek nasumičnog izbora između dvije banke. Izbor za ulaganje zavisi od: očekivane stope prinosa tj. dobiti, rizika pojedinih vrsta ulaganja i uzajamne povezanosti između očekivanih prinosa. Međutim, najvažnije su naše sklonosti odnosno averzija prema riziku i želja da sačuvamo naš novac.
Uz ove greške ide i sljedeća - Logika stada