NavMenu

Šta se vidi u krvnoj slici?

Izvor: eKapija Petak, 28.10.2016. 10:38
Komentari
Podeli
(Foto: somsak suwanput/shutterstock.com)
Visoki leukociti nisu uvijek znak da imate bakterijsku infekciju i da treba da pijete antibiotike, a dobri eritrociti ne znače da niste anemični. Stvari su komplikovanije, kaže mr ph. Boško Misita, mediciski biohemičar u beogradskom Bel Medicu.

Kompletna krvna slika (KKS) služi za procjenu ukupnog zdravstvenog stanja organizma, kao i za otkrivanje velikog broja različitih oboljenja, od kojih su najčešće anemije i infekcije. Korisna je kako za postavljanje dijagnoze, tako i za praćenje toka bolesti.

Međutim, nije dobro da pacijent sam donosi zaključke o svom zdravlju na osnovu krvne slike. Laboratorijske nalaze nikada ne treba posmatrati posebno, već kao dio kliničke slike. A to može samo ljekar, koji jedini ima kompletan uvid u stanje pacijenta.

Treba znati i to da je krvna slika odraz trenutnog stanja organizma i da nije nepromjenljiva. Krvna slika se normalno mijenja iz dana u dan, ali su te promjene minimalne. U akutnim stanjima kompletna krvna slika se može mijenjati veoma brzo i drastično. To što ste imali dobar hemoglobin prije dva mjeseca ne znači da ne treba da kontrolišete krvnu sliku do narednog hitnog odlaska kod ljekara ili naredne tri godine. Preporučeno je da se kompletna krvna slika u odsustvu oboljenja radi jednom godišnje u sklopu redovnog sistematskog pregleda, a za osobe sa postavljenom dijagnozom u skladu sa uputstvom ljekara.

LEUKOCITI

Skaču od bakterija

Visoki leukociti najčešće pokazuju da u organizmu postoji infekcija, i to prije svega bakterijska. Međutim, povećan broj leukocita može da ukazuje i na druga oboljenja. Zato nemojte da uzimate antibiotike na svoju ruku ako vam je, recimo, zapušen nos, a vidite da su vam leukociti visoki. Ovo je važno i zato što leukociti mogu da skoče usljed psihičkog stresa, intenzivnog vježbanja, pušenja cigareta ili uzimanja nekih lijekova.

Ljekar će znati da je riječ o bakterijskoj infekciji ako vidi da je istovremeno povećan udio neutofila u leukocitarnoj formuli i CRP. U tom slučaju ukupan broj leukocita sam po sebi uopšte ne mora da bude povišen. Zato ne donosite zaključke sami!

Padaju od virusa

Nizak broj leukocita najčešće je posljedica virusnih infekcija, a potom i pojedinih autoimunih oboljenja (lupus), oboljenja jetre ili slezine, malignih oboljenja kostne srži, uzimanja lijekova. Kod virusnih infekcija se najčešće sreće povećanje udjela limfocita u leukocitarnoj formuli, a da pri tome ukupni leukociti i mogu i ne moraju da budu povišeni, a CRP obično ostaje ispod gornje granice referentnih vrijednosti ili bude blago povećan.

ERITROCITI

Skaču kad je srce bolesno

Povećan broj eritrocita ne znači da imamo dobru krvnu sliku. Naprotiv, previsoki eritrociti znak su da u organizmu postoji neki problem. Javljaju se usljed dehidriranosti organizma, dužeg boravka na planinama, pušenja cigareta, uzimanja lijekova, ali i usljed oboljenja srca i kostne srži. Normalan broj eritrocita, sam po sebi, takođe ne garantuje da nismo anemični.


Padaju zbog anemije

Snižen broj eritrocita najčešće se javlja usljed malokrvnosti, koja sama po sebi nije bolest, već simptom nekog drugog oboljenja.

Ako je anemija izazvana nedostatkom gvožđa, u krvnoj slici biće istovremeno sniženi ukupni eritrociti, hemoglobin, hematokrit, snižen ili normalan MCV, a povećan RDW.

Da bi se dobila kompletna slika, potrebno je uraditi dodatne laboratorijske testove koji će pokazati zalihe gvožđa u organizmu i obaviti detaljan pregled da se pronađe uzrok niskog gvožđa.

Eritrociti mogu biti sniženi i zbog krvarenja, trudnoće, neuhranjenosti, hroničnih oboljenja, autoimunih bolesti, uzimanja lijekova, leukemije i drugih malignih oboljenja.

TROMBOCITI

Skaču zbog anemije

Trombociti su krvne pločice i učestvuju u stvaranju ugrušaka i zaustavljanja krvarenja. Povećan broj trombocita sreće se kod krvarenja nakon povreda, nedostatka gvožđa, hemoliznih anemija, tumora i malignih obolenja kostne srži.

Padaju usljed bolesti krvi

Sniženi broj trombocita javlja se kod stanja koja utiču na smanjano stvaranje trombocita (neki tipovi anemija, virusne infekcije, uzimanje lijekova i, na kraju, leukemija) ili povećanu potrošnju trombocita (trudnoća, autoimuna oboljenja, sepsa, uzimanje lijekova).

Napomena: autori teksta Bel Medic tim

Komentari
Vaš komentar

Top priče

18.04.2024.  |  Građevina

Uskoro tender za rekonstrukciju zgrade Soda So u Tuzli, radovi će koštati više od 10 mil KM

Uručivanjem Glavnog projekta rekonstrukcije, dogradnje i nadogradnje zgrade Vlade Tuzlanskog kantona u Tuzli završena je još jedna od faza pripreme za obnovu i rekonstrukciju objekta poznatog kao zgrada "Soda-So". U narednom periodu preostaje raspisivanje tendera za izbor izvođača radova i konačno početak rekonstrukcije, saopštila je Vlada TK. Ministrica prostornog uređenja i zaštite okolice Anela Ajšić je izrazila svoje

Potpuna informacija je dostupna samo komercijalnim korisnicima-pretplatnicima i neophodno je da se ulogujete.

Zaboravili ste šifru? Kliknite OVDJE

Za besplatno probno korišćenje, kliknite OVDJE

Pratite na našem portalu vijesti, tendere, grantove, pravnu regulativu i izvještaje.
Registracija na eKapiji vam omogućava pristup potpunim informacijama i dnevnom biltenu
Naš dnevni ekonomski bilten će stizati na vašu mejl adresu krajem svakog radnog dana. Bilteni su personalizovani prema interesovanjima svakog korisnika zasebno, uz konsultacije sa našim ekspertima.