NavMenu

Diskriminacija rijetka, polako se ruše i predrasude - Žene u IT industriji BiH više nisu izuzetak

Izvor: eKapija Ponedjeljak, 11.07.2016. 12:58
Komentari
Podeli

(Foto: Pressmaster/shutterstock.com)
Programiranje nije posao samo za muškarce, složiće se mnoge žene koje uspješno i sa strašću obavljaju taj posao. Žene u IT industriji više nisu izuzetak nego pravilo, reći će jedna od naših sagovornica. Iako relativno mlad, IT sektor je jedan od najperspektivnijih i najbrže rastućih u BiH. I pored toga što se nezaposlen programer danas rijetko sreće, a evidentan je i porast broja žena koje se bave tim poslom, IT je i dalje dominantno muška industrija. Zašto je to tako?

Iako je riječ o fenomenu koji bi valjalo istražiti, Dražena Gašpar, profesor Ekonomskog fakulteta Sveučilišta u Mostaru, kaže da jedan od mogućih razloga leži u strahu žena da li će uspješno uskladiti profesionalni i porodični život.

- Žene su itekako svjesne koliko je truda potrebno uložiti da bi se ostvarila uspješna karijera u IT-ju, da je potrebno stalno usavršavanje i učenje, da radni dan traje više od osam sati i opravdano se pitaju kako to uskladiti s majčinstvom i porodicom – kaže Gašpar i dodaje da društvo može da pomogne ženama, kao i drugačiji pogled muškaraca na obaveze i odgovornosti.

Profesorica Ekonomskog fakulteta u Mostaru ističe da je tehnologija postala sastavni dio ne samo profesionalnog, nego i privatnog života, i da kod žena, naročito budućih studentkinja, treba osvijestiti značaj ovladavanja tim tehnologijama.

- Tek kada se intenzivno uključe u njihov razvoj, žene mogu tehnologiju staviti u službu razvoja i uspostave humanijeg i pravednijeg društva u kojem bi se konačno izbrisao bilo koji oblik diskriminacije, pa i rodne.

Djecu upoznati sa tehnologijom od malih nogu

Amina Kadrić, menadžer Data & Production tima u firmi "Datasoft" i jedan od osnivača NVO "doIT", smatra da su edukacija i obrazovni sistem glavni "krivci" za manjak žena u IT sektoru.

Amina KadrićAmina Kadrić
- S obzirom na vrtoglav razvoj informacionih tehnologija, obrazovni sistem treba da prati trenutno tržište i djeci već od malih nogu predstavlja tehnologiju kao sastavni dio života, te da ih uči na zanimljiv način kroz igru, npr. kroz razvoj igrica i korisnih mobilnih aplikacija. Nažalost, informatika kao predmet u osnovnim i srednjim školama je još uvijek jako suhoparna i ima zastarjeo silabus – ističe sagovornica "eKapije".

Kao neke od razloga zbog kojih se žene teže odlučuju za tu profesiju, Kadrić navodi i neinformisanost, strah od "teškog" fakulteta i predrasude da su muškarci bolji inženjeri.

- Mislim su predrasude još uvijek prisutne. Ja poznajem veliki broj uspješnih žena u IT industriji koje mogu biti dobar primjer budućim studentima. Ipak, situacija se polako mijenja i mislim da tehničke fakultete danas upisuje više žena nego prije 10-15 godina. Kao u svemu, i u ovoj profesiji je samo potreban dobar nivo truda i volje za radom i učenjem

Žene rijetko diskriminisane u IT sektoru

Iako je evidentan manjak žena u IT sektoru, Kadrić smatra da su one potpuno ravnopravne sa muškarcima.

- IT industrija je jako konkretna, te je skoro nemoguće biti diskriminisan bez nekog posebnog razloga. Taj odnos je prvenstveno zasnovan na znanju i doprinosu u samom poslu. U jednu ruku bi se čak moglo i debatovati da li žene imaju malo privilegovan status u poslu s obzirom na to da nas je puno manje u ovoj struci.

Diskriminacija je rijetka i kada je riječ o zaradi, smatra naša sagovornica.

- Na osnovu mojih saznanja, koja ne moraju biti tačna, žene zarađuju dosta slično kao i muškarci u ovoj industriji. Pretpostavljam da još ima firmi koji ne izjednačavaju polove bez obzira na rad i kvalitet, ali se nadam da je takvih jako malo.

Dražena GašparDražena Gašpar
I profesorica Dražena Gašpar kaže da sve veći broj žena na vodećim pozicijama u "Facebook"-u, "YouTube"-u, IBM-u, "Yahoo"-u, "Oracle"-u, ruše predrasude o IT kao muškoj industriji.

- I u domaćim IT kompanijama je sve veći broj žena, ne samo kao programera već i kao IT menadžera, vlasnika i suvlasnika firmi. Žene u IT industriji više nisu izuzetak, već pravilo – kaže Gašpar.

Zarada ne zavisi od pola

Dodaje da je položaj žena i muškaraca jako sličan u ovoj industriji, te da dosad nije doživjela takav oblik diskriminacije.

- Plata mi je uvijek bila u ista kao i kod muških kolega na istoj poziciji. Naravno, i u firmi "Hera"u kojoj sam suvlasnik, plata radnika isključivo zavisi od radnog mjesta, nikako od pola.

Dražena Gašpar je od 2001. godine stalni profesor iz područja IT-ja na Ekonomskom fakultetu Sveučilišta u Mostaru. Prije akademske karijere radila je više od 15 godina u IT sektoru na raznim pozcijama. Jedan je od osnivača i suvlasnik softverske kompanije "Hera" iz Mostara, a aktivna je i kao mentor na raznim programima za mlade IT kadrove u mostarskom INTERA tehnološkom parku. Kaže da je shvatila da to posao kojim želi da se bavi kada je prvi program koji je napisala uspješno proradio.

Gašpar je ove godine bila nominovana za nagradu Evropskog centra za žene i tehnologiju u kategoriji društveni uticaj. Među više do 100 prijavljenih kandidatkinja iz cijele Evrope, naša sagovornica se našla među prvih 10. Kaže da ju je ta nominacija dodatno podstaknula na istraživanje o položaju žena i njihovom uticaju u IT sektoru.

Amina Kadrić je stekla diplomu inženjera informacionih sistema sa ekonomijom na Sarajevskoj školi za nauku i tehnologiju (SSST), gdje je i magistrirala. Odlučila je da bude dio prve generacije inženjera na tom univerzitetu, što se ispostavilo kao dobra odluka. Radila je u firmama "Establish", "Atlantbh", "Compusight", a trenutno je menadžer Data & Production tima u firmi "Datasoft" (a.k.a. "Social Explorer").

Kadrić osniva NVO "doIT" sa dvije koleginice 2012. godine, a udruženje ima za cilj da doprinose razvoju društva u BiH koristeći informacione tehnologije.

Vedrana Džudža

Kompletan sadržaj Tematskog biltena "IT - Investicija koja se brzo vraća" možete pročitati OVDJE.
Komentari
Vaš komentar

Top priče

22.04.2024.  |  Energija, Industrija, Saobraćaj

Ruski Zarubežnjeft želi još investicija u RS - U fokusu gasifikacija, solarna energija i širenje prodajne mreže

Ministar energetike i rudarstva Republike Srpske Petar Đokić razgovarao je danas u Banjaluci sa zamjenikom generalnog direktora kompanije Zarubežnjeft (Zarubezhneft) Igorom Šćelkunovim. Na sastanku je razgovarano o poslovanju kompanije Zarubežnjeft u Republici Srpskoj, mogućnostima daljeg investiranja, te je izražen interes za unapređenje saradnje. Šćelkunov je istakao da je ova ruska kompanija zainteresovana da nastavi investiranje u

Potpuna informacija je dostupna samo komercijalnim korisnicima-pretplatnicima i neophodno je da se ulogujete.

Zaboravili ste šifru? Kliknite OVDJE

Za besplatno probno korišćenje, kliknite OVDJE

Pratite na našem portalu vijesti, tendere, grantove, pravnu regulativu i izvještaje.
Registracija na eKapiji vam omogućava pristup potpunim informacijama i dnevnom biltenu
Naš dnevni ekonomski bilten će stizati na vašu mejl adresu krajem svakog radnog dana. Bilteni su personalizovani prema interesovanjima svakog korisnika zasebno, uz konsultacije sa našim ekspertima.