On kaže da je većina firmi, koje je vodio u stečajnom postpku, bila u višegodišnjim blokadama, prije nego je stečajni postupak otvoren.
Uspješni primjeriMuratović je spomenuo "Corn Flips" iz Srebrenika i "Bosnaplod" iz Brčkog kao modele uspješno okončanih stečajnih postupaka i za njih kaže da su imali tri preduslova za uspjeh
– Prvi preduslov je da proizvodnja nikada nije stala, drugi je da ono što su proizvodili ima prođu na tržištu i treći uslov je da se pojavio ozbiljan investitor sa velikim novcem, ali i sa kvalitetnom vizijom šta da od tog preduzeća napravi. "Corn Flips" je kupio "Bingo" i vlasnik "Binga" je znao šta može napraviti od ove firme, kao što će i od "Semberke" iz Janje vjerovatno napraviti. "Bosnaplod" je imao kontinuiranu proizvodnju, a i njih su kupili ozbiljni investitori iz Emirata – rekao je Muratović.
Podvukao je da "Dita" Tuzla također proizvodi i njeni deterdženti imaju prođu na tržištu, što bi mogao biti dobar znak da će i ona biti primjer uspješno provedenog stečaja.
Opstruiranje stečajaGovoreći o problemima sa kojima se suočavao u toku postupka stečaja, kaže da je u mnogo slučajeva nailazio na otpor da se firma reorganizuje ili proda ozbiljnijim investitorima.
– Pojavi se neki investitor koji bi za veoma malo novca da se dočepa imovine, vrijedne više miliona mraka. Kada ne želimo firmu prodati za male novce, onda taj potencijalni kupac, u sadejstvu sa pojedinim radnicima, opstruira stečaj. Dakle, ako on ne može kupiti firmu za mali iznos, onda neće dozvoliti ni drugima, koji bi dali veću ponudu, da kupe preduzeće – dodaje Muratović, a piše
"Faktor".