Problem nastavka izvoza mesa u Tusku još nije riješen, a na sastanku koji je održan u petak, 1. aprila, u Bijeljini nakon tri sata pregovaranja nije nađeno nikakvo rješenje, izvijestila je FTV.
Nakon što su, zbog nemara nadležnih, najavili proteste, s proizvođačima su se sastali predstavnici Ministarstva trgovine i ekonomskih odnosa BiH, te Ureda za veterinarstvo BiH.
- U sušitini priča se svodi da ovdje niko ni za šta nije kriv i da niko ništa ne zna, kazao je nakon sastanka predstavnik proizvođača Savo Bakajlić.
Resorno državno ministarstvo proglasilo se nenadležnim.
- Otkup grla za izvoz mesa nije u nadležnosti države BiH. Država nema ništa s otkupom stoke, niti ima osnove i mogućnosti da bilo kako reaguje - kazao je Dušan Nešković iz Ministarstva vanjske trgovine i ekonomskih odnosa BiH.
Proizvođač Slobodan Petrić istakao je da proizvoođačima nije na vrijeme saopšteno da Republika Srpska raspisuje tender, da BiH apsolutno ne može uticati na razvoj situacije.
- Ministar Šarović je saopštio početkom januara da će krenuti otkup od 20. januara, pa od 10. februara, pa od 1. marta. Sada je 1. april, a nemamo informaciju kada će krenuti otkup, mada oni pominju neke datume. Ali, realno, do juna se neće ništa dešavati - kazao je Petrić.
To je za proizvođače kasno jer grla nemaju kome prodati, a hrane im nestaje. Proizvođači najavljuju da će tražiti ostavke resornog ministra Steve Mirjanića, a ako je potrebno i Mirka Šarovića.
- Ovdje nema politike, ne interesuje nas koji nivo vlasti je u pitanju, jer poljoprivredna proizvodnja je došla na izmak.
Resorsno ministarstvo poljoprivrednicima u RS-u duguje 25 mil KM.