Od uvođenja projekta CIPS u BiH je zatvoreno oko 400 fotografskih radnji. Danas ih, u nepovoljnim uvjetima radi oko 120.
Fotografi koji još uvijek žive od ovoga zanata ističu kako je ovo zanat koji izumire. Kao razloge navode to što su u projektu CIPS ostali bez glavnog posla, fotografiranja za lična dokumenta, ali i zbog nelojalne konkurencije protiv koje država ništa ne poduzima. Formirali su Udruženje i najavili razgovore s Vijećem ministara BiH.
Kao i u drugim uslužnim oblastima i fotografi u BiH muku muče s radom na crno i nelojalnom konkurencijom. Nezadovoljni su zbog inertnosti nadležnih državnih organa. S ciljem unapređenja stanja u ovoj oblasti u Travniku su formirali Udruženje kojem su do sada pristupile 42 fotografske radnje iz oba entiteta BiH.
- Opšte je poznato da su sada fotografi i profesori, i nastavnici i policajci, razne branše. Znači, ko god ima iole kakav aparat ide snima svadbe, škole i tako dalje. Tako da smo mi došli u jedan položaj, maltene borimo se za opstanak - kaže Hajrudin Muminović, predsjednik Udruženja fotografa u BiH.
Ipak, najteže je ovu djelatnost uzdrmalo uvođenje projekta CIPS kada su fotografi ostali bez mogućnosti fotografiranja građana za lična dokumenta, a time i bez osnovnih prihoda.
- Kada smo reagovali na taj CIPS, niko nas nije slušao. Odnosno, država nije imala sluha za nas, tako da se zatvorilo oko 350 do 400 radnji - kaže Muminović.
S obzirom na to da je CIPS u nadležnosti državnih organa, fotografi su najavili i razgovore s Vijećem ministara BiH.
Šaban Bubalo, predsjednik Skupštine Udruženja fotografa u BiH kaže:
- Tražimo ravnopravnost. Znači da građanin ima pravo da bira gdje i pod kojim uslovima i u kojem kvalitetu će da troši svoj novac.
Prema podacima Udruženja, danas u BiH na ivici rentabilnosti još radi oko 120 fotografskih radnji.