Dragan Janjić iz Omarske kod Prijedora farmu na kojoj danas ima 35 muznih krava i 20-ak junica podigao je prije 16 godina na livadi, na zemlji koju je kupio i na kojoj je širio štale i imanje.
Prisjeća se da je u jednom periodu vraćao šest kredita, ali danas nikom ne duguje ni marku. Ni činjenica da njemu Ministarstvo poljoprivrede duguje, kako kaže, oko 50.000 maraka na ime premije za mlijeko za 7 mjeseci u prošloj godini, ne koči ga u radu.
- Znam da Ministarstvo plati kad dobiju pare, nikad nije ostalo da nisu platili. Pa je li to došlo u martu ili aprilu, meni je tad dobrodošlo, kad dođe tad treba više novaca za sjetvu proljetnu. Jedino ako se zadrži tad, onda je problem - rekao je Janjić.
Prilagođavanje uslova na farmi za izvoz mlijeka počeo je prije dvije godine, a rješenje o izvozu dobio je prije dva mjeseca. Dnevno 35 krava da oko 900 litara mlijeka. Kaže, mljekara mu sada plaća 61 pfening po litri mlijeka, što je za dva pfeninga manje u odnosu na nekoliko mjeseci prije.
- Zemlja mi je u okruženju, nemam velikih troškova oko toga, dosta toga sam radim i nemam troškove koje imaju druge farme. Mogu da podnesem te cijene kakve su sad trenutno, tako da to za mene nije problem. Ali ne možemo se mjeriti, ja i neka druga farma koja radi 30-40 kilometara zemlju daleko. To su ogromni troškovi dodatni - kaže on.
Upravo računica gasi mljekarske farme u Srpskoj, kažu u Udruženju poljoprivrednih proizvođača. U septembru 2014. imali su 6.700 registrovanih mljekara, a u septembru 2015. godini 2.000 manje.
Na farmi Dragana Janjića, vode se starom narodnom izrekom "U se' i u svoje kljuse". Oni se ne oslanjaju na podsticaje. Kažu, kad god došli, dobro su došli. Funkcionisanje farme obezbjeđeno je tekućim poslovanjem, odnosno prihodima od prodaje mlijeka.