Njemačka policija je nedavno pozvala ljude da prestanu da objavljuju fotografije svoje djece na internetu, a da se istovremeno žale na "Facebook", jer ljudi objavljuju slike svoje djece sa bazena ili plaže ne razmišljajući o mogućim posljedicama svojih postupaka.
A poslijedice mogu biti neprijatnost koju će, kada porastu, osjećati ta djeca, ili mnogo gore, to što ovakvim postupanjem roditelji nesvjesno čine uslugu pedofilima koji kradu takve fotografije i objavljuju ih na svojim sajtovima.
Zato je dobra vijest najava Džeja Parika, potpredsjednika inženjeringa u kompaniji "Facebook", da će roditelji koji objavljuju fotografije svoje djece na toj mreži, u budućnosti biti upozoravani prije nego što javno objave fotografije svoje djece.
Ovo je dio onoga što je Parik nazvao desetogodišnjim inovacijama, među kojima je i mogućnost virtuelne posjete doktoru uz pomoć 3D digitalnih slušalica.
Svakoga dana korisnici društvene mreže objave oko 2 milijarde fotografija. Parik kaže da će napredak vještačke inteligencije značiti da će u budućnosti sistem moći da bolje analizira sadržaj fotografija koje objavljuju korisnici.
Tako će "Facebook" biti u mogućnosti da upozorava korisnike prije nego što fotografije članova njihovih porodica budu javno dostupne, a biće moguće i automatsko uklanjanje neželjenog sadržaja, bez potrebe učešća ljudskog faktora u provjeri.
Ako bih postavio sliku moje djece kako se igraju u parku, i slučajno je podijelio javno, sistem bi mogao reći: "Čekaj malo, to je fotografija tvoje djece, obično objavljuješ to samo članovima svoje porodice, da li si siguran da želiš ovo da uradiš?"
Parik vjeruje da je to lijep i pametan način da "Facebook" pomogne korisnicima da upravljaju svojim podacima.