NavMenu

Pred BiH veliki posao do statusa kandidata za EU - Trgovinski ustupci Hrvatskoj najveća "knedla u grlu"

Izvor: Nezavisne novine Nedjelja, 26.07.2015. 15:03
Komentari
Podeli

Da bi BiH 2017. godine mogla postati kandidat za EU, kako se ovih dana najavljuje, potrebno je obaviti puno posla: usvojiti mehanizam koordinacije, ostvariti vidljiv napredak u reformskoj agendi, početi kredibilno rješavati predmet "Sejdić i Finci" i u okviru Sporazuma o stabilizaciji i pridruživanju, koji je stupio na snagu, usvajati evropsku stečevinu, rečeno je "Nezavisnim" u Delegaciji EU.

Velika knedla koju će BiH morati progutati jeste popuštanje Hrvatskoj i pristajanje na produžavanje trgovinskih olakšica koje je ta zemlja imala dok je bila članica CEFTA. Podsjećamo, bh. strana i dalje odbija produžiti bescarinski režim, jer smatra da Hrvatska ulaskom u EU dobija kohezionu pomoć iz evropskih fondova, čime postaje konkurentnija u odnosu na poljoprivredne proizvode iz BiH i nelojalna konkurencija na tržištu BiH, te da mora podlijegati istim carinskim stopama kao i ostale zemlje EU. Međutim, Hrvatska, koristeći povoljniji položaj članice EU, koristi evropske mehanizme, jer bi EU mogla suspendovati sve olakšice prema BiH od 2016. ako se do tada ne riješi problem u hrvatsku korist.

- Sporazum o stabilizaciji i pridruživanju treba da uzme u obzir tradicionalnu trgovinu koja je postojala između Hrvatske i BiH prije nego što je Hrvatska postala članica EU - naveli su u Delegaciji EU.

U BiH, kako je rečeno "Nezavisnim", postoje dvije "škole mišljenja": jedni su da se istraje u nepopuštanju Hrvatskoj, ocjenjujući da će šteta ukidanjem olakšica za BiH biti manja nego da pristanemo na hrvatske uslove, dok drugi smatraju da će BiH dugoročno pretrpjeti mnogo veću štetu ako istraje na "tvrdoglavosti" u sporu s EU. Oni upravo u protekciji Hrvatske od strane EU vide argument da BiH treba nastaviti ka članstvu jer što prije uđe u EU, biće i sama zaštićenija i sjediće za istim stolom na kojem se pregovara.

Mirko Šarović, ministar spoljne trgovine i ekonomskih odnosa BiH, ističe da je BiH spremna na kompromis i razgovore o ovom "vrućem" pitanju, ali da je potrebno da EU razumije i argumente BiH.

- Mi i ne bježimo od pregovora i dogovora u vezi s adaptacijom SSP-a, samo što imamo drugačije stavove o sadržaju. Mi smo dvije strane, a po SSP-u adaptacija se vrši uzimajući u obzir interese obje strane - rekao je Šarović.

Iz njegovog odgovora može se zaključiti da je BiH spremna da uvaži hrvatske argumente, ali ne i da pristane da ne dobije ništa zauzvrat, odnosno da se nađe rješenje za zaštitu naše proizvodnje.

Osim ovog problema, iz Delegacije EU upozoravaju da se BiH ne smije "uspavati" kad je u pitanju rješavanje predmeta "Sejdić i Finci", podsjećajući da, u skladu sa zaključcima Evropskog savjeta iz decembra 2014, BiH neće dobiti status kandidata ako ne bude bilo opipljivog napretka po pitanju presude "Sejdić i Finci". U rješavanje ovog problema mora se krenuti najkasnije 2016. godine.

- Kada bude tražila mišljenje Evropske komisije o aplikaciji za članstvo BiH u EU, Savjet EU će od Evropske komisije zahtijevati da posebnu pažnju posveti implementaciji odluke "Sejdić i Finci - navedeno je u zaključcima EU, koji su obavezujući za sve evropske institucije.

Ipak, pitanje broj jedan trenutno je reformska agenda. Nezvanično, u evropskim institucijama je rečeno da bi do kraja ove godine reforma morala biti u punom zamahu ako se želi stići rok 2017. Naime, u zaključcima iz decembra prošle godine je navedeno da je potrebno ostvariti "opipljiv napredak" na reformskoj agendi, uključujući i dio koji se odnosi na "rast i zapošljavanje". Bez toga, upozorili su, nema razmatranja kandidature za članstvo.

Prvo prolazno vrijeme mjeriće se već u septembru, kada se očekuje potpisivanje reformske agende. Prvi rok BiH je već propustila s obzirom na to da je prvobitni plan bio da se agenda potpiše sredinom juna, ali to se nije desilo.


Komentari
Vaš komentar

Top priče

15.04.2024.  |  Industrija, Finansije, IT, Telekomunikacije

Neuspjeh velike njemačke investicije u BiH - Emka Bosnia u brojnim problemima

Kompanija Emka Bosnia najveća je firma u Goraždu i jedna od najvažnijih njemačkih investicija u Bosni i Hercegovini. No, dok investicije iz Njemačke u BiH uglavnom nižu uspjehe i predstavljaju primjer dobrog odnosa prema radnicima, ova kompanija u posljednje vrijeme ide malo drugačijim putem. Naime, firma je prošle godine poslovala s gubitkom od preko 9 mil KM, piše BiznisInfo.ba. Firma je imala ukupne prihode od oko 80 mil KM, što

15.04.2024.  |  Građevina

50 godina Lukavac Cementa

15.04.2024.  |  Građevina

15.04.2024.  |  Vijesti

Znate li za "slučajni biser" Srednje Bosne? (VIDEO)

15.04.2024.  |  Vijesti

Potpuna informacija je dostupna samo komercijalnim korisnicima-pretplatnicima i neophodno je da se ulogujete.

Zaboravili ste šifru? Kliknite OVDJE

Za besplatno probno korišćenje, kliknite OVDJE

Pratite na našem portalu vijesti, tendere, grantove, pravnu regulativu i izvještaje.
Registracija na eKapiji vam omogućava pristup potpunim informacijama i dnevnom biltenu
Naš dnevni ekonomski bilten će stizati na vašu mejl adresu krajem svakog radnog dana. Bilteni su personalizovani prema interesovanjima svakog korisnika zasebno, uz konsultacije sa našim ekspertima.