NavMenu

Zaštićen žig banjolučkog sira "Trapista"

Izvor: Nezavisne novine Subota, 18.04.2015. 11:06
Komentari
Podeli

(Foto: Livac-zz.com)
Zemljoradnička zadruga "Livač" iz Aleksandrovca kod Laktaša, čiji je jedan od osnivača "karitas" banjalučke Biskupije, obratila se nadležnim kontrolnim organima u Republici Srpskoj (RS) sa zahtjevom za zaštitu intelektualnog vlasništva, a koji se odnosi na proizvodnju sira "Trapist".

Naime, Zemljoradnička zadruga je kod Instituta za intelektualno vlasništvo Bosne i Hercegovine i kod Međunarodne organizacije za intelektualno vlasništvo u Ženevi zaštitila žig "Trapist sir", te kao nosilac registrovanog žiga ima isključivo pravo na obilježavanje tog proizvoda i upotrebu ovog žiga u privrednom prometu.

Stoga će se proizvod bilo kojeg drugog proizvođača, koji nosi naziv "Trapist sir" smatrati zloupotrebom prava koja proističu po osnovu zaštite žiga i obmanom potrošača, i bit će sankcionisani.

Iz Tržišne inspekcije RS su potvrdili da će u redovnim kontrolama kod subjekata koji posluju s hranom posebnu pažnju obratiti na ovu vrstu proizvoda i preduzimati mjere u skladu sa zakonom.

Proizvodnja orginalnog sira "Trapista", po recepturi fratara Samostana trapista "Marija Zvijezda" u Delibašinom selu u Banjaluci, obnovljena je 2008.godine.

Proizvodnja sira odvija se u saradnji sa Zemljoradničkom zadrugom "Livač".

Samostan trapista "Marija Zvijezda" u Delibašinom selu osnovao je prior Franjo Wendelin Pfanner još 21. juna 1869. godine.

Trapisti su ime dobili po čuvenom francuskom samostanu "La Trappe", a službeno se nazivaju "Cisterciti strožeg obreda" i slijede pravilo života koje glasi "Moli i radi".

Dolaskom u Banja Luku, redovnici su izgradili čitav niz objekata: manji samostan (1869.), ciglanu i žitni magacin (1870.), mlin na Vrbasu, mljekaru i sušnicu za šljive (1872.), pilanu (1873.), skelu (1874.), crkvu (1875.), pivaru (1873. i 1879.), ledaru (1876.), ciglanu, pogon za proizvodnju ljepila i tutkala i rasadnik (1877.), suknaru (1878. i 1897.), sirotište, bolnicu i krilo samostana (1878.), štampariju (1879.), siraru (1882.), kožaru (1892.), veliko vodno kolo (1893.), novu pivaru (1896.) i malu elektranu (1899.) i uveli električnu rasvjetu (1899.).

Između 1885. i 1889. godine proširena je i uređena crkva i izgrađen crkveni toranj.

Samostan "Marija Zvijezda" još uvijek je nacionalizovan.

Komentari
Vaš komentar

Top priče

22.04.2024.  |  Energija, Industrija, Saobraćaj

Ruski Zarubežnjeft želi još investicija u RS - U fokusu gasifikacija, solarna energija i širenje prodajne mreže

Ministar energetike i rudarstva Republike Srpske Petar Đokić razgovarao je danas u Banjaluci sa zamjenikom generalnog direktora kompanije Zarubežnjeft (Zarubezhneft) Igorom Šćelkunovim. Na sastanku je razgovarano o poslovanju kompanije Zarubežnjeft u Republici Srpskoj, mogućnostima daljeg investiranja, te je izražen interes za unapređenje saradnje. Šćelkunov je istakao da je ova ruska kompanija zainteresovana da nastavi investiranje u

Potpuna informacija je dostupna samo komercijalnim korisnicima-pretplatnicima i neophodno je da se ulogujete.

Zaboravili ste šifru? Kliknite OVDJE

Za besplatno probno korišćenje, kliknite OVDJE

Pratite na našem portalu vijesti, tendere, grantove, pravnu regulativu i izvještaje.
Registracija na eKapiji vam omogućava pristup potpunim informacijama i dnevnom biltenu
Naš dnevni ekonomski bilten će stizati na vašu mejl adresu krajem svakog radnog dana. Bilteni su personalizovani prema interesovanjima svakog korisnika zasebno, uz konsultacije sa našim ekspertima.