- Riječ je o tržištu od 13 miliona izuzetno bogatih stanovnika s 894,2 mlrd EUR bruto domaćeg proizvoda, odnosno 68.000 EUR dohotka po stanovniku. To je u pogledu kupovne moći ekvivalent od oko 200 miliona CEFTA potrošača - izjavio je za Agenciju Fena profesor Ekonomskog fakulteta Univerziteta u Sarajevu Anto Domazet.
Kako pojašnjava, s ovom trgovinskom grupacijom BiH ima od 2012. godine pozitivan saldo trgovinske razmjene.
- U 2013. godini izvoz BiH u EFTA je iznosio oko 139 mil KM, a uvoz iz EFTA oko 75 mil KM, s pozitivnim saldom od 64 mil KM. U devet mjeseci 2014. nastavlja se trend rasta izvoza i uvoza BiH u EFTA grupaciju, a pozitivan saldo razmjene iznosi 62,6 mil KM - kazao je Domazet.
U strukturi vrijednosti izvoza BiH u EFTA zemlje u 2013. godini obuća sudjeluje sa 16%, namještaj sa 14, oružje i streljivo s 13, odjeća s 12, proizvodi od čelika i željeza sa 7% i ostalo 41%.
U uvozu BiH iz EFTA, ističe Domazet, najveći udio imaju farmaceutski proizvodi s 58%, strojevi i uređaji s 8, pamučni proizvodi sa 6, vozila i elektroprema s po 4% i ostalo s 20%.
- Ovakva struktura trgovine i do sada je bila oslobođena carina u uvozu i izvozu, pa je sigurno da će se ona nastaviti razvijati dosta visokim tempom - istakao je Domazet.
Smatra da će liberalizacijom trgovine poljoprivrednim proizvodima BiH imati veliku šansu povećati izvoz poljoprivrednih proizvoda, ali da će sve ovisiti o tome kojom brzinom će se ti proizvodi certificirati za izvoz u EFTA zemlje koje primjenjuju sistem standarda ispravnosti hrane identičan Europskoj uniji.
Domazet ističe da u tom smislu treba očekivati dalji tranzicijski period nakon koga će se početi pokazivati efekti rasta izvoza poljoprivrednih proizvoda.
- S druge strane, ne treba očekivati da će tržište BiH biti preplavljeno hranom iz EFTA zemalja, jer ni cijena ni tradicionalni odnosi u trgovini ne ukazuju na takve mogućnosti - zaključio je Domazet, prenio je portal
"Kupujmo domaće".