NavMenu

Smrdibube napadaju lješnik - Ugrožena petina svjetske ponude

Izvor: Agroklub Četvrtak, 09.04.2020. 11:15
Komentari
Podeli
(Foto: Valentyn Volkov/shutterstock.com)
Svjetske zalihe lešnika ugrožene su zbog braon mramoraste stenice (Halyomorpha halys), štetočine koja je napala zasade ovog voća u Turskoj. Riječ je o proždrljivoj, invazivnoj i egzotičnoj vrsti smrdibube.

Ova štetočina porijeklom je iz Azije, a u svijetu se proširila zahvaljujući transportu robe brodovima, ali i sve višim temperaturama, a na kraju i nedostatku prirodnih neprijatelja.

Vrsta koja napada lješnik, prvi je put zabilježena u Turskoj 2017. godine nakon što je opustošila susjednu Gruziju. Od tada se ovaj insekt proširio na području najmanje osam turskih gradova smještenih uglavnom u crnomorskoj regiji.

- Ako se ne suzbiju na vrijeme, oko 30% lješnika će biti uništeno - upozorio je profesor zaštite bilja Đelal Tunđar sa Univerziteta Ondokuz Majis. Ova količina čini petinu svjetske ponude, piše The Guardian.

Upravo je zavisnost konditorske industrije od turskih lješnika podstakla naučnike da što prije pronađu rješenje. U Istanbulu je ove godine održana konferencija o braon mramorastoj stenici i njenoj prijetnji turskim i mediteranskim zemljama. Rasprave su fokusirane na borbu sa invazijom pomoću prirodnog neprijatelja, a riječ je o azijskoj samuraskoj osi koja uništava jajašca stenica.

Jedan od potencijalnih problema ovog pristupa je taj što propisi zahtijevaju opsežna istraživanja prije puštanja prirodnog neprijatelja, kako bi se uvidjelo da on nije štetan za lokalni ekosistem.

Na primjer, u SAD-u su postupci biokontrole samurajskom osicom trajali toliko dugo da su se na kraju te vrste prirodno našle u ekosistemu.

Tunđar je takođe rekao da bi Turska trebalo da potraži načine da ubrza proces, oslanjajući se na postojeća istraživanja drugih zemalja, a u Evropi je već završena većina.


Ijas Edip Sevinč, ispred Udruženja izvoznika lešnika i njihovih prerađevina, rekao je:

- Preostalo je malo vremena za temeljnu analizu rizika od samurajske osice, jer je braon mramorasta stenica već prisutna i predstavlja veliku pretnju.

Do sada su se tamošnji poljoprivrednici oslanjali na insekticide, ali to postaje sve teže jer se populacija ove štetočine povećava širom regije.

Temperature u narednim mjesecima igraće presudnu ulogu u očuvanju roda lješnika. Prohladno vrijeme prošle godine odložilo je izlazak stenica iz hibernacije, što je omogućilo normalan razvoj ploda. Ove godine meteorolozi su upozorili na natprosječne temperature, što znači da bi zasadi mogli da budu ugroženi.

I u Italiji ova štetočina pravi velike probleme na voću i povrću. Prošle godine je tamošnjim proizvođačima nanijela štete u vrijednosti od 500 mil EUR.

Komentari
Vaš komentar
Potpuna informacija je dostupna samo komercijalnim korisnicima-pretplatnicima i neophodno je da se ulogujete.

Zaboravili ste šifru? Kliknite OVDJE

Za besplatno probno korišćenje, kliknite OVDJE

Pratite na našem portalu vijsti, tendere, grantove, pravnu regulativu i izveštaje.
Registracija na eKapiji vam omogućava pristup potpunim informacijama i dnevnom biltenu
Naš dnevni ekonomski bilten će stizati na vašu mejl adresu krajem svakog radnog dana. Bilteni su personalizovani prema interesovanjima svakog korisnika zasebno, uz konsultacije sa našim ekspertima.