U NLB banci kažu da ranim prepoznavanjem indikatora pogoršanja, te pravovremenim restrukturama uspješno kontrolišu NPL. Dodaju da u razgovoru s klijentima na vrijeme prepoznaju moguće probleme u otplati kredita kako bi na iste pravovremeno reagovali. Smatraju da je ključno da klijenti razgovaraju sa bankom ako se suoče sa problemima u otplati.
Slična situacija je i u ProCredit banci.
- Udio nekvalitetnih kredita u našoj banci je uvijek bio ispod prosjeka bankarskog sektora u BiH – ističe Edin Hrnjica, direktor ProCredit banke.
"Jeftiniji novac" za privrednike u BiH?Mijo Mišić iz Udruženja banaka BiH smatra da BiH, zbog vrlo lošeg kreditnog rejtinga i dosta složene političke situacije, nije u mogućnosti da putem komercijalnih banka u većoj mjeri koristi prednosti deflatornih procesa i smanjenja cijene kapitala na svjetskom i evropskom tržištu.
- Ako se ovome dodaju i unutrašnji faktori, kao što su rizici povezani za pravnu sigurnost i finansijsku nedisciplinu, kamate na kredite neće bilježiti u skorije vrijeme značajniji pad – ističe Mišić.
Iako je Investiciono-razvojna banka RS u 2016. dva puta snižavala kamatne stope na stambene i kredite privredi, Marko Đogo iz Udruženja ekonomista RS – SWOT ističe da kreditna politika ove banke zavisi od njihovih izvora finansiranja.
- IRB RS igra aktivnu ulogu u usmjeravanju sredstava inostranih finansijsko-razvojnih institucija privredi RS što je za svaku pohvalu. Međutim, problem je struktura plasmana IRB-a. Nažalost, može se očekivati da će IRB uskoro izaći sa podacima o velikim nenaplativim potraživanjima po svojim plasmanima pravnim licima, kao što je to bilo sa plasmanima u dokapitalizaciji Bobar banke i Banke Srpske, što bi se onda moglo negativno odraziti na kretanje kamatnih stopa – kaže Đogo.
Nažalost, ni u skorijoj budućnosti nije realno očekivati da će bankarski plasmani rasti prema privredi. Naprotiv, situacija na tržištu je takva da se banke više "izlažu" prema entitetima kupujući dužničke hartije od vrijednosti koje oni emituju tj. obveznice i trezorske zapise. Zbog činjenice da su takvi plasmani još uvijek sigurniji i prihvatljiviji od izlaganja privredi nijedna banka ne može niti treba biti zadovoljna.
Slobodana ŠubaraKompletan sadržaj Tematskog biltena "Izvori finansiranja - kako do novca?" možete pročitati OVDJE.