NavMenu

Ćemaluša džamija: Podignuta na kraju grada

Izvor: Dnevni avaz Četvrtak, 18.09.2008. 15:01
Komentari
Podeli

Odmah do spoja Ferhadije i Titove, na mjestu današnjeg Vakufskog (JAT-ovog) nebodera, do 1940. godine nalazila se Havadže Kemaludinova džamija, u narodu poznatija kao Kemaluša ili Ćemaluša. Iako prvi put u historiji spomenuta 1515. godine, džamija je zasigurno nastala mnogo ranije, kao i mahala oko nje. Osnivač džamije Havadže Kemaludin bio je alim (učenjak), koji je odlučio podići ovu građevinu na samom kraju tadašnjeg Sarajeva, u mahali u kojoj je, navodno, živio.

Ćemaluša je bila jedna od ljepših džamija, jer je imala kamenu munaru, smještenu s lijeve strane, što je rijetkost, i krov na četiri vode, pokriven šindrom. Prozori, nadsvođeni lukovima, uokvirivali su vitraže od gipsa i stakla. Ni portal ove džamije nije zaostajao u umjetničkoj izvedbi, bio je zasvođen i ukrašen rozetama. Široka tavanica iznad mihraba sa stalaktitima bila je popunjena sitnim komadima raznobojnog izrezbarenog drveta. Abdest se uzimao na dvije česme - muškoj i ženskoj vodi. No, ova se lijepa džamija nije mogla odbraniti od urbanističkih zamisli vlasti Kraljevine Jugoslavije, koje su naredile uklanjanje džamije. Vakuf je na tom mjestu napravio neboder, prvi u Sarajevu.

Uz džamiju se prostiralo oveće groblje, ograđeno zidom, koje datira još iz vremena osvajanja Bosne. U haremu Ćemaluše ukopavani su članovi porodica Hadžimusić, Novo i Dženetić. Zanimljiv je primjer ratnog veterana Mustaj-bega Dženetića, koji je umro 1874. godine. On je vakufu oporučno ostavio stotinu dukata sa izričitom naredbom da ga ukopaju između dva najstarija šehidska nišana.

Komentari
Vaš komentar

Top priče

26.04.2024.  |  Energija

Obnovljivi izvori energije budućnost energetskog sektora u Bosni i Hercegovini

Drugog dana Energetskog samita 2024 na dva panela se diskutiralo o dvije važne teme iz oblasti obnovljivih izvora energije. Na panelu pod nazivom "Investiranje u postrojenja na obnovljive izvore energije", naglasak je stavljen na izazove i mogućnosti ulaganja u postrojenja koja koriste obnovljive izvore energije i mogućnosti trgovine električnom energijom u Bosni i Hercegovini. Također se govorilo i o razvojnim projektima obnovljivih

Potpuna informacija je dostupna samo komercijalnim korisnicima-pretplatnicima i neophodno je da se ulogujete.

Zaboravili ste šifru? Kliknite OVDJE

Za besplatno probno korišćenje, kliknite OVDJE

Pratite na našem portalu vijesti, tendere, grantove, pravnu regulativu i izvještaje.
Registracija na eKapiji vam omogućava pristup potpunim informacijama i dnevnom biltenu
Naš dnevni ekonomski bilten će stizati na vašu mejl adresu krajem svakog radnog dana. Bilteni su personalizovani prema interesovanjima svakog korisnika zasebno, uz konsultacije sa našim ekspertima.