NavMenu

Šta je ostalo od industrijskih zona u Kantonu Sarajevo?

Izvor: eKapija Petak, 22.07.2016. 08:58
Komentari
Podeli
(Foto: Dmitry Kalinovsky/shutterstock.com)
Grad Sarajevo i njegova šira prigradska zona u nekadašnjoj Jugoslaviji slovili su za snažan industrijski centar. Tadašnja država snažno je ulagala u Sarajevo, a iz tih investicija nastali su veliki sistemi poput ŠIPAD-a, UNIS-a, Energoinvesta, Hidrogradnje, FAMOS-a, UPI-ja, Unioninvesta. Oni su imali velike proizvodne pogone u kojima je radilo hiljade radnika. Pogoni su imali dobru infrastrukturu, od željezničke pruge, skladišta, proizvodnog dijela, upravnih zgrada, a neki su imali i vlastite domove zdravlja.

Mnoge fabrike propale su u posljednjih 25 godina, a lokacije na kojima su se nalazile predstavljaju veliki potencijal za razvoj novih industrijskih zona.

Tipovi industrije

Ministar privrede KS Muharem Šabić izjavio je za Faktor da u okolini Sarajeva egzistiraju četiri industrijske zone: Hadžići, Ilijaš, Vogošća i Ilidža.

– Riječ je o rubnim općinama Kantona Sarajevo, s manjim budžetskim sredstvima. U ovim industrijskim zonama dominiraju metalna industrija, drvna, prehrambena, turizam, IT i tekstilna industrija – rekao je Šabić.

U industrijskim zonama u Kantonu Sarajevu, osim domaćeg, zastupljen je i strani kapital. Šabić navodi primjer Željezare u Ilijašu, a riječ je o investiciji kompanije FAD Prevent i stranih ulagača.

– Investitor namjerava zaposliti do 200 novih radnika u Željezari. Firma Standard Furniture Factory proizvodi namještaj i izvozno je orijentirana. Standard je također u miješanom vlasništvu, a trenutno ima 800 radnika – spomenuo je naš sagovornik.

Od firmi sa stopostotnim stranim kapitalom, Šabić je rekao da su to Xilon Corporation i Frimeco.

– Xilon Corporation d.o.o. drvna je industrija, a bavi se proizvodnjom podnih obloga visoke kvalitete i trenutno zapošljava 170 radnika. Frimeco je osnovan austrijskim kapitalom i riječ je o metalurško-metalskoj industriji. Proizvodi kočnice za automobilsku industriju i zapošljava 40 radnika – dodaje kantonalni ministar.

(Foto: Oleg Golovnev/shutterstock.com)
Ostale poznatije firme u industrijskim zonama u KS su Akova – Impex, Milkos, Boletus, Coca-Cola i Teloptic (prehrambena industrija) i Adana Co (proizvodnja namještaja za poslovne i prodajne prostore).


Prema riječima ministra, strane investitore zanimaju industrijske zone Luke u Ilijašu, Ugorsko, UNIS-Pretis u Semizovcu, stara kasarna u Vogošći, drvna industrija Bjelašnica u Hadžićima, zemljišta u Trnovu.

Novac za projekte

Šabić je podvukao da je Kanton Sarajevo budžetom za 2016. godinu planirao 610.000 KM za sufinansiranje industrijskih zona.

– Vlada KS dodijelit će općinama novac za projekte koji budu predloženi. Sufinansiranje industrijskih zona podrazumijeva izgradnju pristupnih puteva, komunikacija unutrašnjeg transporta, snabdijevanje vodom, električnom energijom i zemnim gasom, kanalizacija i telefonske instalacije, te rješavanje imovinskopravnih odnosa – rekao je Šabić.

Duga čekanja na dozvole


Muharem Šabić za Faktor kaže da su najveće prepreke dolasku stranih investicija dugo čekanje za dozvole, i saglasnosti, nelojalna konkurencija i politička nestabilnost.

– Dodatni problemi su inspekcije, privatizacija, naplata potraživanja, harmonizacija zakonodavstva između raznih nivoa vlasti, nedostatak kvalificirane radne snage, nedostatak certificiranih laboratorija, oporezivanje itd – pojašanjava Šabić.


Komentari
Vaš komentar

Top priče

22.04.2024.  |  Energija, Industrija, Saobraćaj

Ruski Zarubežnjeft želi još investicija u RS - U fokusu gasifikacija, solarna energija i širenje prodajne mreže

Ministar energetike i rudarstva Republike Srpske Petar Đokić razgovarao je danas u Banjaluci sa zamjenikom generalnog direktora kompanije Zarubežnjeft (Zarubezhneft) Igorom Šćelkunovim. Na sastanku je razgovarano o poslovanju kompanije Zarubežnjeft u Republici Srpskoj, mogućnostima daljeg investiranja, te je izražen interes za unapređenje saradnje. Šćelkunov je istakao da je ova ruska kompanija zainteresovana da nastavi investiranje u

Potpuna informacija je dostupna samo komercijalnim korisnicima-pretplatnicima i neophodno je da se ulogujete.

Zaboravili ste šifru? Kliknite OVDJE

Za besplatno probno korišćenje, kliknite OVDJE

Pratite na našem portalu vijesti, tendere, grantove, pravnu regulativu i izvještaje.
Registracija na eKapiji vam omogućava pristup potpunim informacijama i dnevnom biltenu
Naš dnevni ekonomski bilten će stizati na vašu mejl adresu krajem svakog radnog dana. Bilteni su personalizovani prema interesovanjima svakog korisnika zasebno, uz konsultacije sa našim ekspertima.